7 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościKolejne zmiany w „Mieszkaniu dla młodych”

Kolejne zmiany w „Mieszkaniu dla młodych”

zmiany_w_mieszkaniu_dla_mlodychJuż niespełna 4 miesiące dzieli nas od uruchomienia programu preferencyjnych kredytów „Mieszkanie dla młodych”. Beneficjenci programu będą mogli uzyskać dopłaty kredytowe przy okazji kupowania swojego pierwszego mieszkania na kredyt.

Z budżetu państwa jednorazowo ma być dla nich wypłacana dopłata w wysokości od 10 do 20% wartości mieszkania. Dopłata ta będzie wypłacana na początku okresu kredytowania, dzięki czemu będzie ona mogła zastąpić wkład własny klienta, który już od przyszłego roku ma być bezwzględnie wymagany przez polskie banki zgodnie z najnowszą rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego.

Kto może liczyć na dopłaty kredytowe? Przede wszystkim młodzi kredytobiorcy, single, małżeństwa czy rodziny z dziećmi, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie. Początkowo program „Mieszkanie dla młodych” miał być kierowany wyłącznie do kredytobiorców zaciągających zobowiązanie hipoteczne z przeznaczeniem na zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Podkomisja zajmująca się programem „Mieszkanie dla młodych” odrzuciła poprawkę PiS o objęciu programem także rynku wtórnego mieszkań.

Obecnie Platforma Obywatelska, wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym, zgłasza coraz to nowe propozycje zmian do projektu programu „Mieszkanie dla Młodych”. Rząd proponuje między innymi wprowadzenie poprawki do projektu ustawy o pomocy państwa przy zakupie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, dotyczącej powierzchni lokalu mieszkalnego, jaki będzie można zakupić. Lokalem tym może być mieszkanie lub dom, o powierzchni odpowiednio od 75 do 85 i od 100 do 110 metrów kwadratowych. Większe mieszkania i domu będą mogły zostać objęte programem wsparcia finansowego „Mieszkanie dla młodych”, jeśli kredytobiorcą będzie rodzina z trójką dzieci. W przypadku, gdy kredytobiorcą będzie singiel lub bezdzietne małżeństwo, ich mieszkanie lub dom biorący udział w programie nie będą mogły być większe niż odpowiednio 75 i 100 mkw. Dom objęty programem „Mieszkanie dla młodych” musi pochodzić z rynku pierwotnego albo może być to nieruchomość budowana systemem gospodarczym.

Program „Mieszkanie dla młodych” ma wspomagać dokonywanie inwestycji na rynku mieszkaniowym, pierwotnym, przez młode małżeństwa i osoby samotne do 35 roku życia. Single i małżeństwa bez dzieci otrzymają jako beneficjenci programu od państwa 10% ceny mieszkania, a jeśli rodzina lub osoba samotna ma dziecko, dofinansowanie wzrośnie do poziomu 15%. Jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu lokalu urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko, państwo dopłaci dodatkowe 5% wartości mieszkania beneficjentom. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 mkw mieszkania o powierzchni 75 mkw czy 85 mkw – zgodnie z poselską poprawką.