1.8 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościKitesurfing – modny sport wodny

Kitesurfing – modny sport wodny

Moda znajduje swój przejaw w każdej dziedzinie życia codziennego, nawet gdy dotyczy aktywności fizycznej. Najbardziej trendy sportem tego sezonu jest kitesurfing. Jest to najmłodszy i zarazem najdynamiczniej rozwijający się ze sportów wodnych będących odmianą windsurfingu.

W tym przypadku zamiast żagla napędzającego wykorzystuje się latawiec. Ze względu na swoją naturę często wybierany jest przez osoby młode, nie bojące się wyzwań i szukające zastrzyku adrenaliny. To świetna propozycja na tegoroczny sezon wakacyjny. Chcąc nauczyć się podstaw kitesurfingu należy zapisać się na specjalistyczny kurs, który trwa zwykle około dwóch tygodni. Składa się on zarówno z lekcji teoretycznych, jak i praktyki. Może odbywać się indywidualnie lub grupowo – w zależności od kwoty jaką jesteśmy gotowi wydać na przyuczenie się.

Nauka kitesurfingu

Lepszym rozwiązaniem są lekcje indywidualne, w czasie których cała uwaga instruktora będzie poświęcana tylko nam. Będziemy w stanie wynieść więcej z takiej nauki niż będąc w grupie. Jest to też bezpieczniejsze, bo nie musimy uważać na inne niedoświadczone osoby w pobliżu. Pierwszą rzeczą, która należy się nauczyć jest płynne prześlizgiwanie po tafli wody i opanowanie latawca. Nie jest to trudne i można nauczyć się tego w kilka godzin. Osoby mające do czynienia z innymi sportami wodnymi lub zimowymi będą w stanie odnaleźć się jeszcze szybciej. Większym wyzwaniem są skoki, które wymagają już znacznie większej wprawy. Przede wszystkim wymagana jest pełna kontrola nad latawcem. Po nieudanym skoku tracimy orientację i konieczne będzie szybkie powrócenie do bezpiecznej pozycji. Od kursantów wymaga się umiejętności pływania przynajmniej na dobrym poziomie – wielokrotnie dochodzi do utraty stabilności i upadku do wody.

Dobór wyposażenia do kitesurfingu

Zasadniczą kwestią kitesuringu jest sprzęt. Podstawą jest odpowiednie dobranie latawca. Jego wielkość powinna być dobrana pod naszą masę ciała, a także pod posiadane umiejętności. Mniejsze latawce będą poruszały się wolniej. Standardowe rozwiązania mają powierzchnię od 4 do 16 metrów kwadratowych i są zawieszona na około 20 metrowych linkach, które zakończone są trapezem (uchwyt z uprzężą). W tym sporcie wykorzystuje się podobne deski do tych znanych z innych sportów wodnych. Są one symetryczne i mają rozmiar od 125 do 150 cm – nieco mniej niż typowa deska surfingowa. Do niedawna kitesurfing zaliczany był do sportów ekstremalnych. Obecnie odchodzi się od takiego stwierdzenia – nowoczesne rozwiązania sprawdzają, że zagrożenie jest znacznie mniejsze, a więcej zależy od umiejętności kitesurfera. Duże znaczenie maja też szkolenia, które pozwalają na opanowanie prawidłowej techniki zmniejszającej możliwość wystąpienia zagrożenia. Właśnie z tego powodu sport stał się modny i jest praktykowany przez coraz większą liczbę osób. Wśród nich można zauważyć osoby ze świata sportu, aktorów, artystów, jak również celebrytów spędzających wakacje nad morzem lub jeziorami.