31.2 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKierowcy sięgną głębiej do kieszeni przy kupnie OC

Kierowcy sięgną głębiej do kieszeni przy kupnie OC

Kierowcy sięgną głębiej do kieszeni przy kupnie OCTen rok nie zaczął się dobrze dla kierowców. Rosnące ceny benzyny na stacjach benzynowych spowodowały, że posiadacze pojazdów musieli płacić coraz więcej za kolejne tankowania. To nie wszystkie podwyżki, jakie bezpośrednio dotykają kierowców. Zaraz za nimi widnieje wzrost cen za polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Pamiętajmy, że OC jest w Polsce obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów podlegających rejestracji w Polsce.
W najbliższej przyszłości dla większości kierowców w naszym kraju składki na ubezpieczenie OC diametralnie wzrosną. Niestety, ale obciążenia wynikające z ubezpieczenia samochodu nie maleją. Jeśli kierowca będzie chciał zaryzykować i nie wykupi ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej albo zapomni tego zrobić, przy kontroli drogowej nałożona zostanie na niego trzykrotnie większa kara niż do tej pory. Szacuje się, że po polskich drogach jeździ około 200 tys. nieubezpieczonych pojazdów. Każdy kierowca takich aut naraża się na zapłacenie kary finansowej, w wysokości dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2011 roku kara wynosiła 1980 zł, a w roku obecnym sięgnęła pułapu 3 tys. zł.
Już w 2011 roku obserwowaliśmy zdecydowane wzrosty składek za OC, ale ten rok przynosi kolejne podwyżki. Do niedawna Towarzystwa Ubezpieczeniowe robiły wszystko, aby tylko obniżyć cenę polis i przyciągnąć do siebie klientów. Ich zła sytuacja finansowa sprawiła jednak, że wzrost cen polis musiał nastąpić, aby możliwe było uratowanie budżetów ubezpieczycieli. Luki w budżetach załatają sami klienci. Towarzystwa Ubezpieczeniowe twierdzą jednak, że w końcu musiało dojść do urealnienia cen polis. Ubezpieczenia OC w Polsce są ponoć najniższymi w skali całej Europy, stąd też konieczność wprowadzenia daleko idących podwyżek.
Powodem wzrostu cen polis może być również i to, że rosną ceny części zamiennych do samochodów, jak i samej robocizny. Ubezpieczyciele muszą więc wypłacać wyższe odszkodowania poszkodowanym w wypadkach, a nie chcą do nich dokładać z własnej kieszeni. Składka na OC płacona przez kierowcę powinna być przy tym w zupełności wystarczająca i dawać Towarzystwu możliwość choćby niewielkiego zarobku.
To, ile kierowca zapłaci w rzeczywistości za ubezpieczenie OC uzależnione jest w dużej mierze od jego zniżek i bezszkodowej jazdy oraz pojazdu, jaki jest przedmiotem ubezpieczenia. Najwięcej zapłacą za OC ci kierowcy, którzy w ubiegłym roku spowodowali wypadki.