15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościKiedy faktury przez e-mail?

Kiedy faktury przez e-mail?

Kiedy faktury przez e-mail?Resort Finansów zgodził się, aby od 1 stycznia 2011 roku faktury było można przesłać e-mailem w pliku PDF oraz faksem. To wielkie ułatwienie dla przedsiębiorców, gdyż skończą się ich problemy z wystawianiem faktur, ich korygowaniem oraz przechowywaniem. Faktur nie trzeba będzie również zabezpieczać podpisem elektronicznym, jak również nie będą one musiały spełniać norm dotyczących elektronicznej wymiany danych EDI. To prawdziwa rewolucja!
To jednak nie wszystkie udogodnienia szykowane dla przedsiębiorców. Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów przewiduje również możliwość podawania danych na fakturze tylko raz w przypadku gdy wiele faktur dotyczyło będzie konkretnej firmy, co zdecydowanie uprości obrót tymi dokumentami. Zmianie ulegną również zasady przechowywania faktur. Firmy międzynarodowe nie będą już musiały przetrzymywać faktur dotyczących transakcji zawartych w Polsce u nas w kraju, lecz będą mogły trzymać je w innym państwie UE – jeśli zapewnią do nich dostęp on-line.
Powyższe regulacje dostosowują nasze prawo do dyrektywy 2010/45/UE z 13 lipca 2010 r. Według projektu ustawy podatnicy, tak jak dotychczas zobowiązani będą zapewnić przesyłanym fakturom autentyczność pochodzenia oraz integralność treści. Chodzi tu o pewność, że faktura została wystawiona przez konkretną firmę lub osobę oraz że jej treść nie zmieniła się w trakcie przesyłu do odbiorcy.
Aby jednak przesyłać faktury za pomocą poczty e-mail będzie trzeba wcześniej otrzymać akceptację kontrahenta. Natomiast w przypadku, gdy odbiorca będzie chciał zrezygnować z otrzymywania e-faktur, zobowiązany będzie wycofać swoją wcześniejszą akceptację.
Co również ważne, jeśli nowela wejdzie w życie faktury wystawione w formie elektronicznej będzie można korygować wystawiając dokument papierowy. Natomiast fakturę papierową będzie można skorygować e-fakturą.
Bartosz Nowacki
TwojePorady.pl
dla bankowynet.pl

TwojePorady.pl