30.7 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościKarty kredytoweLimit odnawialny – jak działa i gdzie można go uzyskać?

Limit odnawialny – jak działa i gdzie można go uzyskać?

Banki i firmy pożyczkowe udostępniają klientom wiele różnych sposobów na powiększenie własnych możliwości finansowych. Obok klasycznych kredytów i pożyczek, w ofercie wielu z nich można również znaleźć limit odnawialny. Czym jest taki produkt i na jakich zasadach można z niego korzystać?

Limit odnawialny, zwany także limitem kredytowym, podobnie jak tradycyjny kredyt czy pożyczka gotówkowa, pozwala pozyskać dodatkowe środki na finansowanie całkowicie dowolnych wydatków. W porównaniu ze wspomnianymi produktami, mechanizm jego działania jest jednak zupełnie inny – bardziej nowoczesny i pod wieloma względami również bardziej wygodny.

Limit odnawialny a tradycyjne produkty kredytowe i pożyczkowe

Kredyt w banku czy pozabankowa pożyczka online działają tak, że już w składanym wniosku klient określa jaką kwotę i na jak długo chciałby pożyczyć. W zależności od szczegółów oferty danej instytucji, może w ten sposób pozyskać od kilkuset do nawet 100 i więcej tysięcy złotych, na okres od kilku miesięcy do 10 lat. W przypadku pozytywnej odpowiedzi, na jego konto przelewana jest ustalona suma, a następnie rozpoczyna się stopniowa spłata zobowiązania. Zwrot środków odbywa się natomiast poprzez regulowanie comiesięcznych rat, według wskazanego w umowie harmonogramu. Tymczasem limit kredytowy bazuje na zupełnie innych rozwiązaniach zarówno w zakresie sposobu pożyczania pieniędzy, jak i późniejszej spłaty zadłużenia.

Co to jest limit odnawialny?

Przy składaniu wniosku o limit kredytowy klient również określa jaką kwotą finansowania byłby zainteresowany, ale w razie pozytywnej decyzji nie otrzymuje przelewu środków, lecz zyskuje możliwość swobodnego zadłużania się do uzgodnionej sumy. Taką możliwość będzie miał co najmniej przez kolejne 12 miesięcy – po tym czasie instytucja ponownie zbada jego sytuację finansową i ewentualnie zaproponuje odnowienie umowy.

Wielkość przyznanego limitu zależy od zdolności kredytowej klienta, a także konstrukcji wybranej przez niego oferty limitu. Najczęściej wynosi on od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, przy czym górna granica często jest określona na poziomie 100, 150 czy nawet 200 tysięcy złotych. Z udostępnionych środków klient może korzystać wielokrotnie, bez konieczności każdorazowego poddawania się procedurom i formalnościom kredytowym.

Limit kredytowy – w bankach i firmach pożyczkowych

Istota klasycznego limitu odnawialnego polega na tym, że bank „podpina” dodatkowe środki bezpośrednio do rachunku osobistego klienta, a ten, zaczyna korzystać z nich automatycznie, gdy tylko saldo na jego koncie spadnie poniżej zera. Instrument o takiej samej nazwie można również spotkać w ofercie niektórych instytucji pożyczkowych (np. euroloan.pl – https://www.euroloan.pl/pozyczki/limit-kredytowy), przy czym działa on już na nieco innych zasadach. Limit pozabankowy stanowi produkt niepowiązany z rachunkiem osobistym i jest obsługiwany za pośrednictwem osobnego, specjalnego konta. To ostatnie, zakładane jest w serwisie internetowym firmy pożyczkowej i służy między innymi do składania dyspozycji wypłaty pożyczki, czy też kontrolowania stanu zadłużenia. Mimo tych różnic w zakresie funkcjonalności, najważniejsze zalety są wspólne dla obydwu rodzajów limitu odnawialnego.

Limit odnawialny – dlaczego warto?

Limitowi kredytowemu można przypisać kilka istotnych zalet, które nie występują w przypadku klasycznych kredytów i pożyczek. Przede wszystkim, wiąże się z atrakcyjnymi rozwiązaniami w obszarze kosztowym. Mechanizm pobierania odsetek za korzystanie z limitu jest prosty i opłacalny dla klienta – są naliczane wyłącznie od faktycznie wykorzystanej kwoty środków. Poza tym, z wyjątkiem ewentualnej drobnej prowizji za przyznanie lub odnowienie limitu, instytucja finansowa nie pobiera już żadnych innych dodatkowych opłat.

Druga kluczowa zaleta limitu kredytowego to swoboda w spłacie zadłużenia. Uściślając, klient nie musi martwić się tu systematycznym regulowaniem stałej wysokości rat – wymagane jest jedynie, by każdego miesiąca zapewnił wpływ określonej kwoty minimalnej. Pewnym ograniczeniem jest jednak fakt, że całe zadłużenie musi spłacić przed wygaśnięciem umowy limitu odnawialnego.

Dla porządku należy podkreślić, że zwrot każdej, nawet najmniejszej pożyczonej kwoty, nie tylko obniża poziom zadłużenia, ale i „obudowuje” wysokość dostępnego limitu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Limit odnawialny to „pogotowie kasowe”, które zapewnia stały dostęp do dodatkowych środków. Dzięki niemu, można z łatwością poradzić sobie z nieoczekiwaną sytuacją, czy też po prostu podreperować domowy budżet w okresie wzmożonych wydatków. Dla osób będących w stabilnej sytuacji finansowej i posiadających pozytywną historią kredytową, korzystnym wyborem będzie zawarcie umowy limitu z bankiem. Klienci, którzy wypadają w tych obszarach nieco gorzej, albo po prostu chcieliby korzystać z produktu niepowiązanego z rachunkiem osobistym, powinni zainteresować się propozycją firmy pożyczkowej.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY