22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Karta na raty

karta_kredytowa_zamiast_kredytuKarta kredytowa jest jednym z produktów kredytowych oferowanych przez polskie banki. Inna kwestia, że polscy klienci wolą korzystać z kredytowania w formie kredytów konsumpcyjnych, niż zapożyczać się na karcie kredytowej. Nie jest to do końca uzasadnione, bowiem właściwe wykorzystanie karty kredytowej pozwala niskim kosztem na zastosowanie zewnętrznego finansowania bankowego.

Wystarczy spłacić dług na karcie w tzw. okresie bezodsetkowym, aby móc uniknąć opłacania wysokich odsetek od zobowiązania powstałego na karcie kredytowej.

Banki umożliwiają również niekiedy swoim klientom rozłożenie spłaty zobowiązania zaciągniętego na karcie kredytowej na raty. Klienci są przekonani o tym, że rozłożenie na raty zobowiązania na karcie gwarantuje możliwość opłacania niższych odsetek od tak powstałego kredytu. Obecnie jednak, jak wynika z ofert bankowych, stawki oprocentowania są tak wysokie, że kupowanie z kartą na raty stało się mało opłacalne.

W wyniku kilkukrotnego obniżania głównych stóp procentowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej, w lipcu 2013 roku główna stopa lombardowa, wyznaczająca maksymalne oprocentowanie kredytów i pożyczek udzielanych przez banki i instytucje pożyczkowe, wynosi 4%. Maksymalnie, pożyczki, kredyty, czy karty kredytowe, mogą mieć więc czterokrotnie wyższe oprocentowanie – w wysokości 16%.

Rok temu najwyższe oprocentowanie kart kredytowych wynosiło 25%, zaś maksymalne oprocentowanie kredytu ratalnego w karcie wynosiło tylko 18%. Z tego względu możliwość spłaty wydatków na karcie w ratach, było rozwiązaniem korzystniejszym dla klienta, niż spłacanie zadłużenia na karcie kredytowej w całości, poza okresem bezodsetkowym.

Wraz ze spadkiem maksymalnego oprocentowania zobowiązania na kartach kredytowych, nie nastąpiła obniżka oprocentowania kredytu ratalnego w kartach. Dziś w niektórych bankach oferujących taką możliwość nieopłacalne jest zdecydowanie się na spłatę zobowiązania na karcie w ratach. Taka spłata w rzeczywistości może okazać się droższa, niż sfinansowanie wydatku standardową transakcją bezgotówkową, dokonaną kartą kredytową.

Dodatkowym kosztem przy kredycie ratalnym na karcie jest prowizja bankowa za jego uruchomienie. Znacznie taniej można finansować zewnętrznie wydatki kartą kredytową w standardowej opcji, spłacając je później w okresie bezodsetkowym. Różnice w wielu bankach pomiędzy oprocentowaniem transakcji bezgotówkowych na karcie kredytowej, a oprocentowaniem kredytu ratalnego w karcie kredytowej są minimalne, albo to drugie oprocentowanie jest wyższe.