środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaAktualnościJakie ulgi można odliczyć od podatku w 2012 roku?

Jakie ulgi można odliczyć od podatku w 2012 roku?

Jakie ulgi można odliczyć od podatku w 2012 roku?Podatnicy rozliczający się z fiskusem za rok podatkowy 2011, mają czas do końca kwietnia 2012 roku na złożenie stosownych deklaracji podatkowych. Wypełniając formularze PIT, podatnicy mają możliwość skorzystania z kilku ulg i odliczeń podatkowych.
Osoby samotnie wychowujące dzieci
Za rok podatkowy 2011 rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub dzieci, może dokonać podatnik, który:
• Pozostaje co prawda w związku małżeńskim, ale małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę więzienia, jeśli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci,
• W roku podatkowym 2011 pozostawał panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.
Automatycznie, z grona osób, które mogły rozliczać się jako osoby samotnie wychowujące dziecko, zostali wykluczeni podatnicy prowadzący wspólne gospodarstwo domowe lub wychowujący dziecko wspólnie z innym rodzicem.
Ulga internetowa
W tym roku zmieniły się zasady korzystania z ulgi internetowej. Uległy one zdecydowanemu uproszczeniu, bowiem podatnicy nie mają już obowiązku udowadniania przed fiskusem, że z Internetu korzystały w miejscu swojego zamieszkania. Taka modyfikacja zapisów prawa spowodowała, że z ulgi internetowej mogą w tym roku skorzystać użytkownicy sieci bezprzewodowej w telefonach, czy innych urządzeniach mobilnych, a także użytkownicy modemów podłączonych do netbooków i notebooków. Podatnicy korzystający z ulgi internetowej nie muszą już posiadać faktury za Internet, w celu udokumentowania poniesionych wydatków.
Ulga rehabilitacyjna
Rząd zadecydował, że w rozliczeniach podatkowych za rok 2011 rozszerzeniu ulegnie zakres korzystania z ulgi rehabilitacyjnej. W praktyce, odliczenia od podatku będą mogły w tym roku dokonać wszystkie osoby niewidome lub niedowidzące, które posiadają przyznaną I lub II grupę inwalidztwa, z tytułu posiadanego psa przewodnika. Łącznie, odliczenia będzie można dokonać do kwoty 2280 zł rocznie. Nie będzie tu konieczności dokumentowania wydatków, ale pies musi posiadać certyfikat psa asystującego.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze