27.6 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościJakie ulgi można odliczyć od podatku w 2012 roku?

Jakie ulgi można odliczyć od podatku w 2012 roku?

Jakie ulgi można odliczyć od podatku w 2012 roku?Podatnicy rozliczający się z fiskusem za rok podatkowy 2011, mają czas do końca kwietnia 2012 roku na złożenie stosownych deklaracji podatkowych. Wypełniając formularze PIT, podatnicy mają możliwość skorzystania z kilku ulg i odliczeń podatkowych.
Osoby samotnie wychowujące dzieci
Za rok podatkowy 2011 rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub dzieci, może dokonać podatnik, który:
• Pozostaje co prawda w związku małżeńskim, ale małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę więzienia, jeśli ten rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci,
• W roku podatkowym 2011 pozostawał panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów.
Automatycznie, z grona osób, które mogły rozliczać się jako osoby samotnie wychowujące dziecko, zostali wykluczeni podatnicy prowadzący wspólne gospodarstwo domowe lub wychowujący dziecko wspólnie z innym rodzicem.
Ulga internetowa
W tym roku zmieniły się zasady korzystania z ulgi internetowej. Uległy one zdecydowanemu uproszczeniu, bowiem podatnicy nie mają już obowiązku udowadniania przed fiskusem, że z Internetu korzystały w miejscu swojego zamieszkania. Taka modyfikacja zapisów prawa spowodowała, że z ulgi internetowej mogą w tym roku skorzystać użytkownicy sieci bezprzewodowej w telefonach, czy innych urządzeniach mobilnych, a także użytkownicy modemów podłączonych do netbooków i notebooków. Podatnicy korzystający z ulgi internetowej nie muszą już posiadać faktury za Internet, w celu udokumentowania poniesionych wydatków.
Ulga rehabilitacyjna
Rząd zadecydował, że w rozliczeniach podatkowych za rok 2011 rozszerzeniu ulegnie zakres korzystania z ulgi rehabilitacyjnej. W praktyce, odliczenia od podatku będą mogły w tym roku dokonać wszystkie osoby niewidome lub niedowidzące, które posiadają przyznaną I lub II grupę inwalidztwa, z tytułu posiadanego psa przewodnika. Łącznie, odliczenia będzie można dokonać do kwoty 2280 zł rocznie. Nie będzie tu konieczności dokumentowania wydatków, ale pies musi posiadać certyfikat psa asystującego.