27.7 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościJakie korzyści dla firm niesie faktoring?

Jakie korzyści dla firm niesie faktoring?

Każda firma – nie tylko ta początkująca, ale również z wypracowaną renomą na rynku – potrzebuje kapitału do kolejnych inwestycji, aby się rozwijać. Może się jednak zdarzyć, że brakuje środków, które można przeznaczyć na ten cel. Co zrobić w takiej sytuacji?
Na czym polega faktoring
Rozwiązaniem dla właścicieli przedsiębiorstw może być faktoring, a więc usługa umożliwiająca sprzedaż faktur z odroczonym terminem płatności. Zdecydowanie się na nią przynosi kilka korzyści. Przede wszystkim gwarantuje ona pozyskanie środków od razu po dostarczeniu towaru lub wykonaniu usługi, nawet jeśli nie zapadł jeszcze termin wierzytelności handlowej. Dzięki temu firma może zapewnić sobie płynność finansową i o czasie regulować własne zobowiązania wobec swoich dostawców. Jest to też sposób na pozyskanie środków, które można zainwestować w rozwijanie działalności. Usługi faktoringowe świadczą banki, a także specjalne firmy, jak np. Bibby Financial Services (więcej informacji na www.bibbyfinancialservices.pl). W niektórych sytuacjach skorzystanie z takiej możliwości będzie bardziej korzystne niż zaciągnięcie kredytu dla firm.
Rodzaje faktoringu
Zależnie od potrzeb przedsiębiorstwo może skorzystać z faktoringu pełnego, niepełnego lub mieszanego. W pierwszym z wymienionych wykupienie wierzytelności połączone jest z przejęciem ryzyka niewypłacalności dłużnika; w drugim firma faktoringowa tego ryzyka nie przejmuje, zaś w przypadku faktoringu mieszanego ryzyko to ponoszone jest tylko do pewnej kwoty. W zależności od umowy instytucja świadcząca usługi faktoringu może przejąć wierzytelności wszystkich kontrahentów przedsiębiorstwa, albo tylko niektórych spośród nich. Bardziej korzystnym rozwiązaniem jest jednak pierwsze z wymienionych. Jeśli wszystkie faktury monitorowane będą przez jeden podmiot, łatwiej jest wykryć ewentualne nieprawidłowości w terminarzu spłat.
Jakie faktury obejmuje faktoring?
Faktoring odnosi się zarówno do faktur sprzedażowych, jak i kosztowych. Jeżeli mamy do czynienia z faktoringiem zakupu, wówczas faktor realizuje przelew na rzecz dostawcy towarów i usług, natomiast faktorant zwraca tą kwotę (powiększoną o prowizję) faktorowi. Jeżeli faktoring dotyczy faktur sprzedaży, wtedy faktor wpłaca na konto firmy należności, które winien jest mu kontrahent, ale pomniejsza wpłatę o prowizje i odsetki. Decydując się na faktoring warto zapoznać się z tabelami opłat i warunkami współpracy nie tylko z bankami, ale także z innymi instytucjami finansowymi, bowiem często mają one o wiele bardziej korzystną propozycję dla przedsiębiorstw.