14.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościJakie formy oszczędzania gwarantują bezpieczeństwo?

Jakie formy oszczędzania gwarantują bezpieczeństwo?

SavingsRynki finansowe oferują przynajmniej kilka możliwości bezpiecznej alokacji środków pieniężnych. Pierwszym wyborem większość z nas jest bank. Oprócz tego na rynku można znaleźć oferty obligacji oraz bezpiecznych funduszy inwestycyjnych. Przyjrzyjmy się w jaki sposób można bezpiecznie ulokować oszczędności.
Przeciętny Polak swoje oszczędności lokuje w banku, ponieważ banki uważane są za najbezpieczniejsze rozwiązanie. Tak też jest w rzeczywistości, gdyż depozyty bankowe są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Przeważnie są to rachunki osobiste, służące głównie do rozliczeń i dokonywania przelewów na inne konta. Jednak jeśli chcemy również zarabiać na zdeponowanych oszczędnościach – wybieramy lokaty terminowe. Ten rodzaj depozytów posiada wyższe oprocentowanie niż pozostałe produkty bankowe służące do oszczędzania. Lokaty posiadają także termin zapadalności – co oznacza, że są zakładane na określony czas, przez który nie można korzystać ze zdeponowanych oszczędności.
Alternatywą dla lokat są konta oszczędnościowe. Taki rachunek, w porównaniu z lokatami, pozwala na swobodne dysponowanie oszczędnościami. Minusem jest nieco niższe oprocentowanie niż w przypadku lokat. Jednak charakterystyka kont może skłonić do chętniejszego zakładania rachunków oszczędnościowych niż lokat terminowych. Poza tym takie konta posiadają podobne funkcje jak zwykłe rachunki bankowe. Pozwalają m.in. przeprowadzać przelewy oraz płatności bezgotówkowe za pomocą karty. Warto zaznaczyć, że duża część banków pobiera opłaty za większą ilość przelewów na inne konta w ciągu miesiąca. Z reguły klientowi przysługuje jeden darmowy przelew na miesiąc.
Jednak co wybrać jeśli oprocentowanie w bankach jest niskie?
Posiadając odpowiednie środki mamy również możliwość ulokowania ich na rynkach kapitałowych. Wśród najbezpieczniejszych aktywów należałoby wymienić obligacje. Do wyboru mamy obligacje skarbowe i korporacyjne. Za bezpieczniejsze aktywa uchodzą obligacje skarbowe emitowane przez rząd danego państwa. Obligacje korporacyjne wiążą się z wyższym ryzykiem. Obligacje są emitowane najczęściej na okres kliku lat. Jeśli chodzi o ofertę obligacji skarbowych to możemy nabyć papiery emitowane na okres roku, dwóch lat lub nawet 10. Obligacje o krótszych terminach wykupu posiadają stałe oprocentowanie. Długoterminowe obligacje posiadają oprocentowanie zmienne – uzależnione od wysokości inflacji lub stawek WIBOR.
Prócz obligacji, zawsze możemy zdecydować się na fundusz inwestycyjny. Ludzie w Polsce często kojarzą tę formę inwestowania jako ryzykowną. Jednak poziom ryzyka zależy od strategii danego funduszu oraz tego w jakie aktywa inwestuje. Jeśli jest to fundusz pieniężny ryzyko jest praktycznie tak niskie jak w przypadku lokaty. Z kolei fundusze dłużne – inwestujące np. w obligacje charakteryzują się nieco wyższym ryzykiem, ale także gwarantują dość duże bezpieczeństwo.