8.2 C
Warszawa
czwartek, 18 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościJak znaleźć inwestora? Skąd pozyskać fundusze?

Jak znaleźć inwestora? Skąd pozyskać fundusze?

business-investment-conceptCzęsto podczas trwania działalności danej firmy dochodzi do sytuacji, kiedy staje się niezbędne znalezienie inwestora. W jaki sposób znaleźć osobę, dla której zainwestowanie pieniędzy w daną działalność gospodarczą będzie możliwe i przyniesie pozytywne skutki?
Od czego zacząć?
Najpierw należy przyjrzeć się zjawisku venture capital. Jest to określenie dotyczące cyklu popytu i podaży, w którym występują dwie strony, które mają różne cele i preferencje. Najważniejszym etapem jest dojście do porozumienia. Po podpisaniu umowy obie strony zaczyna łączyć wspólny interes, którym jest jak najbardziej dochodowe i rozwojowe działanie spółki.
Venture capital należy do grupy działań nazywanych investment banking, a usługi takie może prowadzić np. dom maklerski. Aby pozyskać tego typu inwestora niezbędne jest przejście kilku etapów. Są one następujące:
– określenie potencjału i potrzeb danej spółki,
– dogłębna analiza wszystkich możliwych źródeł finansowania,
– skonstruowanie biznesplanu,
– dogłębna analiza i wybór odpowiednich funduszy,
– pierwszy kontakt z wybranym funduszem i przedstawienie biznesplanu,
– następnie spółka jest badana przez potencjalnego inwestora,
negocjacje warunków umowy,
– rozpoczęcie współpracy z inwestorem i jego nadzór nad sposobem prowadzenia działań przez daną spółkę,
– wyjście inwestora.
Przed skontaktowaniem się z funduszami przedsiębiorca powinien dokonać sumiennej i rzetelnej analizy potencjału firmy, warunków na rynkach i potrzeb kapitałowych. Osoba prowadząca działalność powinna być pewna, iż jest to najlepsze możliwe rozwiązanie finansowania spółki. Aby sprawdzić, czy dane przedsiębiorstwo jest atrakcyjne dla potencjalnego inwestora, można posłużyć się specjalnie przygotowanymi do tego celu testami.
Jeżeli przedsiębiorca sądzi, że jest to najlepsze możliwe finansowanie działalności, powinien przystąpić do kontaktu z danym funduszem.
Co dalej?
Generalnie, można wyróżnić dwa sposoby poszukiwania inwestora. Jest to sposób pasywny, gdzie nie podejmuje się żadnych działań i czeka aż ktoś się zgłosi. Drugi sposób jest aktywny, co oznacza stałe monitorowanie sektora inwestycyjnego, uczestnictwo w konferencjach czy analizę mediów.
Należy pamiętać, że wybór funduszy to nie tylko pieniądze, ale również wybór partnera, z którym właściciel firmy będzie musiał współpracować przez kilka kolejnych lat. Wybierając fundusz, który najlepiej spełni oczekiwania przedsiębiorcy, należy przyjrzeć się preferencjom funduszy co do obszaru działania, branży czy wielkości inwestycji.
Pozyskiwanie inwestorów to ciężki kawałek chleba dla właścicieli przedsiębiorstw. Przed podjęciem tej decyzji, należy przeprowadzić bardzo spokojną i rzetelną analizę. Można skorzystać z oferty domów maklerskich, które ponadto umożliwiają inwestowanie w obligacje.
Publikacja powstała we współpracy z domem maklerskim Michael / Ström