19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościJak zmniejszyć wysoką ratę?

Jak zmniejszyć wysoką ratę?

frank_szwajcarski_niskie_ratyRaty kredytów walutowych, w szczególności kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, są w wielu przypadkach znacznie wyższe w chwili obecnej, niż w momencie, kiedy kredytobiorca zaciągał takie zobowiązanie. Wszystkiemu winny jest wysoki kurs franków szwajcarskich. Obecnie, za jednego franka należy zapłacić nawet 3,40 zł, a dwa lata temu kurs szwajcarskiej waluty zbliżył się do poziomu 4 zł.

W porównaniu wyceną na poziomie 2-2,50 zł za franka, naturalne jest, że kredytobiorcy spłacają wyższe raty kredytowe, a na dodatek muszą zaakceptować znaczny wzrost kwoty zadłużenia hipotecznego. Kapitał kredytowy wyliczony przez bank we frankach szwajcarskich, obecnie w przeliczeniu na złotówki jest wysoki, pomimo kilkuletniej jego spłaty. Bywa, że niektórzy kredytobiorcy mają tyle samo kredytu do spłaty, co w chwili jego zaciągnięcia, z tym, że kredyt wzięli co najmniej kilka lat wcześniej.

Szacuje się, że w okresie sprzyjającego kursu franka szwajcarskiego, Polacy zaciągnęli nawet 750 tys. kredytów walutowych, dziś muszą zmierzyć się z wysokimi ratami swoich kredytów, ale istnieje możliwość ich zmniejszenia, dzięki ustawie antyspreadowej. Pozwala ona na zniwelowanie w pewnym stopniu wysokich kosztów spłaty kredytów walutowych.

Ustawa obowiązuje już od połowy 2011 roku i daje możliwość kredytobiorcom spłaty zobowiązań walutowych zaciągniętych w bankach, za pośrednictwem waluty kupionej w innym miejscu. Spłata raty bezpośrednio w walucie obcej może zmniejszyć znacznie jej wysokość w przeliczeniu na złotówki, jeśli kredytobiorca kupi po korzystnym kursie walutę. Najczęściej walutę kredytobiorcy kupują w kantorach stacjonarnych lub na platformach internetowych. Nie muszą więc brać pod uwagę przy spłacie kolejnych rat kredytowych wysokiego spreadu walutowego ustalanego przez banki. Spread jest różnicą pomiędzy kursem sprzedaży i zakupu waluty obcej.

Wygoda i szybkość wymiany waluty w kantorach internetowych, wraz z korzystnym kursem walutowym, sprawiają, że właśnie na tego rodzaju platformach w Internecie najczęściej kredytobiorcy dokonują wymiany odpowiedniej kwoty pieniędzy na spłatę raty kredytu walutowego.

Korzystając z możliwości spłaty raty kredytu walutowego bezpośrednio w walucie obcej, wiele można zaoszczędzić. Szacuje się, że przy dużych zobowiązaniach finansowych będzie to kwota rzędu nawet 100 zł na jednej racie. W skali roku i w całym okresie kredytowania oszczędności po stronie kredytobiorcy będą znaczne. Nie trzeba dopełniać wielu formalności, aby móc spłacać raty kredytów walutowych bezpośrednio w walucie. Wystarczy podpisać w banku odpowiedni aneks.