19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościJak zarabiać na złocie?

Jak zarabiać na złocie?

Jak zarabiać na złocie?W mediach specjaliści rynków inwestycyjnych wypowiadają się od lat, że jedną z najbardziej opłacalnych, bezpiecznych inwestycji, jest inwestycja w metale szlachetne, a przede wszystkim w złoto. Złoto w zasadzie nigdy nie traci na wartości, przez co można na nim dużo zarobić. Należy jednak przygotować się na okresowe nawet znaczne spadki jego wartości.

Mieliśmy już do czynienia z takimi sytuacjami w przeszłości. Nie można na nie reagować paniką, bowiem z czasem złoto znów zyska na wartości i umocni się na rynku inwestycyjnym. Na jego wartość wpływają w sposób pozytywny światowe banki centralne, decydujące się na luzowanie polityki monetarnej, jak również rosnąca inflacja. Aby liczyć na wysokie zyski z inwestycji w złoto, trzeba inwestować w nie raczej długoterminowo.

Złoto w chwili obecnej ma bardzo wysoką wartość. Patrząc na historyczne dane widać, że obecnie bije ono rekordy swej wartości. Za uncję złota na światowym rynku trzeba już zapłacić niemalże 1800 dolarów. Jeszcze trzy miesiące temu za uncję złota płacono zaś 1550 dolarów. Wyraźnie więc widać, że złoto zyskuje na wartości. Czy jednak w przyszłości również tak będzie? Czy dziś złote aktywa są dobrą inwestycją dla inwestorów chcących uniknąć ryzyka inwestycyjnego giełdy i rynku Forex? Specjaliści przekonują, że jak najbardziej, choć okresowo może ono oczywiście obniżyć swoją wartość.

Wielu Polaków jest przekonanych co do tego, że inwestycje w złoto na pewno dadzą zarobić – nawet w krótszym czasie. W 2011 roku około 30-40 tys. Polaków, jak podaje Gazeta Wyborcza, zainwestowało w złoto. Łącznie kupili oni około 3 tony złota. W kolejnych latach popyt na złoto może się nawet podwoić, co spowoduje automatycznie wzrost wartości rynku metali szlachetnych w Polsce.

Polacy kupują złoto w sztabkach, złoto w monetach, albo w formie papierowej – jako certyfikaty jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, zajmujących się inwestowaniem w złoto. Jeśli ktoś nie chce trzymać w domu sztabek złota, może je powierzyć bankom w Szwajcarii, ale za wynajęcie sejfu na złote sztabki trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Najmniejsza, 1-gramowa sztabka złota kosztuje około 220 zł, za 1 kilogramową sztabkę zapłacić należy już około 180 tys. zł. Mennica Polska sprzedaje nawet sztabki 12-kilogramowe, ale ich odbiorcami są wyłącznie specjalistyczne firmy inwestycyjne oraz hurtownicy.

Dobrym sposobem na inwestowanie w złoto jest kupno certyfikatów złota lub srebra, czyli papierów wartościowych, poświadczających zakup określonej ilości np. złota. Sztabki są wówczas trzymane poza miejscem zamieszkania klienta, w miejscu, w którym funkcjonuje firma sprzedająca certyfikaty złota.