27.6 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościJak wygodnie dokonać płatności za zakupy?

Jak wygodnie dokonać płatności za zakupy?

Rewolucję w dziedzinie płatności wprowadziły na razie w Polsce dwa banki – mBank i MultiBank. Oba banki zawsze wychodziły naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferując im najnowsze rozwiązania finansowe. Tym razem, banki zaproponowały klientom płatności za zakupy dokonywane za pośrednictwem telefonów komórkowych. Jest to program pilotażowy i mogą z niego skorzystać klienci mBanku i MultiBanku, którzy posiadają IPhony.
Płatności za pomocą telefonu komórkowego będą na pewno wygodnym sposobem na regulowanie rachunków w sklepach i punktach usługowych. Banki argumentują wprowadzenie nowej funkcjonalności tym, że komórkę nosi ze sobą niemalże każdy, nie zapominając o niej wychodząc z domu. Dlatego też może ona stanowić mobilny środek płatniczy. Płatności telefonami komórkowymi są rozwinięciem technologii zbliżeniowej, jaką klienci znają z nowoczesnych kart płatniczych. W wielu polskich bankach dostępne są już karty, którymi można płacić za zakupy do określonej kwoty, np. 50 zł, bez konieczności przekazywania karty płatniczej sprzedawcy i wstukiwania numeru PIN do terminalu.
PayPass MasterCard czy też karta PayWave Visa to tylko początek ery zbliżeniowych płatności. Karty zbliżeniowe wyposażone są w mini antenę, łączącą się w trybie natychmiastowym z terminalem w sklepie. W taką antenę śmiało można wyposażyć telefon komórkowy, albo inny gadżet – zegarek, biżuterię, czy brelok przy kluczach. Stąd też przy współpracy mBanku i MultiBanku z Visa powstały telefony z technologią zbliżeniowych płatności. Mini antena tym razem została umieszczona w iPhone`ach Apple`a. Wszyscy klienci mBanku i MultiBanku mający iPhone`a, którzy będą chcieli skorzystać z płatności telefonem na zakupach, muszą się zgłosić do oddziału banku, gdzie dostaną adapter iCarte. Jest to nakładka na telefon komórkowy, współpracująca z aplikacją Visa Mobile. Specjalne oprogramowanie zainstalowane na telefonie umożliwia powiązanie nakładki iCarte z kontem osobistym klienta w mBanku lub MultiBanku.
Telefonem, albo kartą zbliżeniową, zapłacimy we wszystkich tych punktach, które są wyposażone w specjalne terminale. Terminali Visa, obsługujących telefony z technologią zbliżeniową, jest w Polsce około 35 tys., ale sieć ta szybko się rozwija. W perspektywie kolejnych 4 lat ma powstać kolejnych 165 tys. punktów handlowych z terminalami Visa zbliżeniowymi.
Warto podkreślić, że bez względu na to, czy płacić będziemy za pomocą telefonu czy kartą zbliżeniową, w ten sposób uregulujemy płatności wyłącznie do kwoty 50 zł. Powyżej niej będziemy zmuszeni włożyć tradycyjną kartę płatniczą do terminalu i podać PIN.