17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościJak wybrać korzystny rachunek oszczędnościowy?

Jak wybrać korzystny rachunek oszczędnościowy?

konto_oszczednosciowe_jak_wybracJedną z form bezpiecznego oszczędzania w polskich bankach jest konto oszczędnościowe. Będzie ono lepszym wyborem dla klientów, którzy chcą zachować stały dostęp do posiadanych środków finansowych. W przypadku złożenia ich na lokacie terminowej w większości przypadków musieliby oni czekać na zakończenie trwania lokaty, aby móc dysponować swoimi pieniędzmi i nie stracić wypracowanych na depozycie odsetek.

Rachunki oszczędnościowe są zwykle niżej oprocentowane niż lokaty terminowe, choć różnice te nie są bardzo duże. Najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe w polskich bankach oferują klientom oprocentowanie w skali nawet 5% na rok. Takie samo oprocentowanie uzyskamy w chwili obecnej na najlepszych lokatach bankowych.

Elastyczna możliwość oszczędzania na rachunku bankowym często wybierana jest przez klientów, z uwagi na to, że można zarówno wpłacać, jak i wypłacać z rachunku oszczędnościowego pieniądze, w dowolnym momencie, bez utraty wypracowanych na nim odsetek. Nie jest to równoznaczne z tym, że do woli, wielokrotnie w ciągu miesiąca można wypłacać pieniądze z konta oszczędnościowego na podobnych zasadach jak w przypadku rachunku osobistego. Nic podobnego. Większość banków w Polsce za taką operację pobierze od klienta opłatę.

Wybierając ofertę konta oszczędnościowego sprawdźmy więc nie tylko to, jakie jest oprocentowanie w skali roku złożonych na nim środków, ale również to, ile kosztują przelewy wykonywane z konta oszczędnościowego. Ważnym parametrem dla klienta będzie również wysokość opłaty, jaką bank pobierze za prowadzenie konta oszczędnościowego. Zdecydowana większość banków rezygnuje z pobierania opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku oszczędnościowego. Za to bardzo rzadko się zdarza, aby wszystkie przelewy z konta oszczędnościowego na inne rachunki nic nie kosztowały. Co najwyżej banki oferują np. 3 bezpłatne przelewy w miesiącu. Za każdy kolejny klient musi zapłacić.

Zdecydowana większość banków umożliwia posiadaczom kont oszczędnościowych dokonanie jednego darmowego przelewu w miesiącu. Dlatego też nie można traktować w taki sam sposób kont oszczędnościowych i rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Mają one bowiem zupełnie inny charakter. Jeśli bank umożliwia tylko jeden bezpłatny przelew miesięcznie, klient przed jego dokonaniem powinien zastanowić się, czy rzeczywiście jest on niezbędny. Dodatkowe, ponadnormatywne przelewy wykonywane przez klientów z ich kont oszczędnościowych mogą kosztować od 5 do nawet 20 zł. Jednym z kont, na których nie zapłacimy za żaden przelew zewnętrzny z rachunku oszczędnościowego, jest Konto BGŻ Optima w tym właśnie banku, z oprocentowaniem na 4,6% w skali roku.