31.2 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościJak wybrać konto oszczędnościowe najlepsze dla siebie?

Jak wybrać konto oszczędnościowe najlepsze dla siebie?

Praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie konta oszczędnościowe indywidualne – produkty łączące łatwość dostępu do odłożonych środków z możliwością zarabiania na odsetkach. Oznacza to, że do wyboru jest aż kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt propozycji różnych instytucji.
Wszystkie konta oszczędnościowe pozwalają przechowywać kapitał w sposób bezpieczny i elastyczny, a zarazem taki, który zapewnia – co prawda niewielki, ale za to wolny od jakiegokolwiek ryzyka zysk. Ich funkcjonalność jest bardzo podobna, ale nie identyczna, co sprawia, że wybór pierwszego lepszego rachunku nie jest dobrym rozwiązaniem. Co więcej, spora część z nich zawiera różnego rodzaju „haczyki”, które koniecznie trzeba wychwycić już na etapie analizowania oferty. Na co trzeba zatem zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze konto dla swoich oszczędności?
Oprocentowanie konta oszczędnościowego
Oprocentowanie rachunku to pierwszy, a nierzadko zarazem jedyny parametr, na który zwracają uwagę klienci. To szczególnie nie dziwi, bo w największym stopniu decyduje ono o wysokości zysków. Najczęściej podawane jest w skali roku, przy czym należy pamiętać, że wypracowane odsetki są jeszcze pomniejszane o kwotę podatku od dochodów kapitałowych. Warto przy tym zwrócić uwagę na częstotliwość kapitalizacji odsetek – im jest ona częstsza, tym większy średni kapitał pracujący i zarazem wyższy zysk. W praktyce, odsetki dopisywane są do salda najczęściej raz w miesiącu, rzadko kiedy ta częstotliwość jest wyższa.
Jeśli dana oferta przewiduje wyjątkowo wysokie oprocentowanie konta, koniecznie trzeba upewnić się, czy nie wymaga ona spełnienia dodatkowych kryteriów (np. utrzymywania na rachunku określonej wysokości salda), albo czy nie obowiązuje jedynie przez krótki czas. Atrakcyjne warunki są najczęściej tylko czasową promocją, po której rachunek przechodzi na oprocentowanie standardowe. Dlatego to właśnie tym ostatnim należy kierować się wybierając konto z myślą o długim terminie.
Elastyczność rachunku
Główne zadanie konta oszczędnościowego polega na wspieraniu efektywnego odkładania kapitału. Dlatego o ile wszystkie wpłaty na takie konto są bezpłatne, o tyle w przypadku wypłat istnieją w tym zakresie spore ograniczenia. Banki, chcąc zniechęcić klientów do częstego podbierania środków, pozwalają najczęściej tylko na jedną bezpłatną wypłatę w miesiącu. Zawsze należy jednak upewnić się, jak dana oferta wygląda pod tym względem i czy nie przewiduje czasem wysokich opłat za drugą i każdą kolejną wypłatę – zdarza się, że wynoszą one kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych.
Osoby, które chciałyby rozpocząć oszczędzanie na rachunku już od najniższych kwot, powinny również sprawdzić, czy dany bank nie stawia wymogu minimalnej kwoty do otwarcia rachunku. Faktem jest jednak, że dziś w zdecydowanej większości przypadków można oszczędzać już od przysłowiowej złotówki.
Inne ważne parametry oferty
Analizując daną ofertę trzeba też sprawdzić, czy nie nakłada ona obowiązku otwarcia rachunku osobistego w tym samym banku. Gdy konto oszczędnościowe ma atrakcyjne oprocentowanie, ale wiąże się z koniecznością założenia kosztownego ROR-u, trudno będzie o efektywne pomnażanie kapitału. Pozbawione wspomnianego warunku są między innymi konta oszczędnościowe Deutsche Bank (https://www.deutschebank.pl/klienci-indywidualni/konta/db-konto-oszczednosciowe.html), dodatkowo ofertę ROR-ów tej instytucji należy uznać za atrakcyjną –  w przypadku aktywnego korzystania z karty debetowej, użytkowanie rachunku osobistego może być całkowicie bezpłatne.
Artyukuł sponsorowany, tworzony przy współpracy z partnerem.