24 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościJak oszczędzać efektywnie?

Jak oszczędzać efektywnie?

efektywne_oszczedzanieBrak wysoko oprocentowanych lokat bankowych i kont oszczędnościowych na polskim rynku bankowym powoduje, że Polacy coraz bardziej są zagubieni, jeśli chodzi o poszukiwanie efektywnych sposobów na pomnażanie posiadanych oszczędności. Aktualnie efektywne oszczędzanie musi być długoterminowe, jak twierdzą specjaliści. Banki również promują długofalowe produkty oszczędnościowe. Oszczędzają w perspektywie 10-20 lat możemy uzyskać pożądane rezultaty.

Kluczem do sukcesu jest systematyczność. Jeśli co miesiąc będziemy odkładali np. kwotę 100 zł, to po 10 latach oszczędzania powstanie „poduszka finansowa” o wartości minimum 12 tys. zł. Jest to kwota wystarczająca na zabezpieczenie nagłych wydatków z własnych oszczędności. Oczywiście, przez okres 10 lat zasadniczo mogą zmienić się realia rynku kapitałowego Polsce. Rada Polityki Pieniężnej może podjąć decyzję o podwyższeniu głównych stóp Narodowego Banku Polskiego, co pożądane jest przez oszczędzających w bankach. Spowoduje to bowiem wzrost oprocentowania depozytów bankowych, a w konsekwencji – przyrost odsetek od oszczędności złożonych na rachunkach bankowych.

Rozsądne planowanie oszczędzania i rezygnacja z drobnych przyjemności pociągających za sobą dodatkowe koszty, sprawią, że oszczędzanie rzeczywiście będzie efektywne. Poduszka finansowa, jaką stanowią oszczędności, niezależnie od ich wysokości, stanowi ochronę na przyszłość i daje spokój finansowy, że w przypadku nieprzewidzianych okoliczności mamy pieniądze pozwalające na pokrycie kosztów np. remontu czy leczenia.

Połowa Polaków, według badań wykonywanych na zlecenie Banku Millennium, uważa, że półroczne zarobki to minimalny zapas oszczędności, jaki powinien być w posiadaniu każdej rodziny.  Zdecydowana większość z osób, które zarabiają pensję minimalną w swojej pracy, nie jest w stanie zaoszczędzić takiej kwoty w krótkim czasie. Nawyk regularnego odkładania pieniędzy powinien być wprowadzany powoli, ale konsekwentnie i systematycznie. Narzucanie sobie zbyt dużych wyrzeczeń i odkładanie każdego grosza, nie jest dobrą metodą. Niektórym nie na długo może wystarczyć silnej woli.

Każdy ma inne potrzeby do spełnienia i inne dochody. Dlatego też nie sposób wskazać kwoty, jaka powinna być odkładana, w celu utworzenia odpowiedniej dla nas „poduszki finansowej”. Rozważnie wybierając produkt oszczędnościowy w banku, dzięki któremu będziemy mogli na bieżąco zwiększać kwotę kapitału, pozwoli nam na systematyczne powiększanie oszczędności. Każda kolejna złotówka odłożona na konto oszczędnościowe w banku powoduje na przykład, że będziemy mieli obliczane odsetki od wyższej kwoty kapitału, a więc automatycznie więcej zarobimy na naszych oszczędnościach.