1.8 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościJak nie płacić za konto bankowe?

Jak nie płacić za konto bankowe?

Jak nie płacić za konto bankowe?Jak dotychczas banki kusiły klientów perspektywą darmowych kont bankowych, czy też dodatkowymi profitami, jakie wiązały się z założeniem rachunku w danej instytucji bankowej. Dziś już wiadomo, że bezpłatne konta nie są oferowane w każdym banku. Co więcej, wiele banków zdecydowało się na podniesienie opłat pobieranych od klientów z tytułu utrzymywania konta osobistego, czy korzystania z karty wydanej do rachunku. Klient jednak może skutecznie uniknąć obciążeń finansowych, jakie wynikają z tytułu posiadania konta w banku. Jak ma tego dokonać?
Istnieje co najmniej kilka metod na to, aby podwyżki bankowe w zakresie kont osobistych czy kart płatniczych nas nie dotyczyły. Banki na ogół w tabelach opłat i prowizji zawierają pewne wykluczenia, które powodują, że opłaty spadają do poziomu zerowego. Zwykle wystarczy tylko spełnić kilka warunków banku, aby nie płacić za konto i kartę. Warunki te dotyczą ilości lub wartości dokonywanych kartą zakupów bezgotówkowych, czy też wpływu określonej kwoty wynagrodzenia co miesiąc na konto. Aktywne wykorzystywanie konta bankowego i karty płatniczej jest nagradzane najczęściej przez banki w formie braku opłat w związku z posiadanym rachunkiem bankowym.
Jeśli opłata bankowa jest pobierana za posiadanie i korzystanie z karty płatniczej, a nie używamy jej na co dzień, najlepiej będzie z niej w ogóle zrezygnować. W takim przypadku kartę zwraca się bankowi wraz z odpowiednim oświadczeniem, a pieniądze gromadzone na koncie bankowym wypłaca się już wyłącznie w oddziałach i placówkach bankowych.
Czasem banki mają inną politykę jeśli chodzi o pobieranie opłat, odnośnie różnych kont bankowych. Niektóre więc są płatne, a inne nie. Z perspektywy klienta wystarczy więc w takiej sytuacji zmienić posiadany, płatny rachunek bankowy na bezpłatne konto osobiste i gotowe. Drogie rachunki bankowe posiadają szereg usług dodatkowych, chociażby ubezpieczenie Assistance. Jeśli w ogóle z niego nie korzystamy, to po co płacić wysokie opłaty co miesiąc bankowi.
W przypadku, gdy obniżenie lub zlikwidowanie opłat za konto i kartę płatniczą w dotychczasowym banku stanie się niemożliwe, pozostaje nam jedynie przeniesienie rachunku do innego, oczywiście, tańszego banku. W Polsce funkcjonuje wiele instytucji bankowych oferujących swoim klientom rachunki bankowe wraz z kartami debetowymi całkowicie bezpłatnie. Wbrew pozorom, same przeniesienie konta do innego banku odbywa się szybko i sprawnie, a w całej operacji uczestniczy doradca bankowy, ułatwiający jej przebieg. Naturalnie, w takim przypadku należy podpisać stosowne pełnomocnictwo dla nowego banku, aby ten mógł w naszym imieniu zamknąć konto w poprzednim banku i załatwić wszelkie inne sprawy za klienta.