22.1 C
Warszawa
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościJak korzystnie ubezpieczyć mieszkanie?

Jak korzystnie ubezpieczyć mieszkanie?

jak_korzystnie_ubezpieczyc_mieszkanieUbezpieczenie mieszkania pozwala ubezpieczonym uzyskać odszkodowanie w przypadku włamania i kradzieży, zalania ścian przez opady atmosferyczne lub działalność innych osób, pożaru, powodzi, czy też innych sytuacji, jakie mogą doprowadzić do zniszczenia bądź uszkodzenia majątku danej osoby. Na rynku ubezpieczeniowym w Polsce istnieje wiele ofert ubezpieczeń mieszkań i domów. Pytanie tylko, na jakie ubezpieczenie się zdecydować?

Nie ma w Polsce obowiązku ubezpieczania mieszkania, ale pozwala ono na zabezpieczenie jednego z najcenniejszych składników majątku danej osoby.

Polisy mieszkaniowe są nieustandaryzowane, czyli każda może zakładać inny zakres ryzyk i odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Decydując się na konkretną ofertę ubezpieczenia mieszkania, przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem klient powinien przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, zwracając przede wszystkim uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Określą one, w jakich sytuacjach uzyskanie odszkodowania z polisy mieszkaniowej nie będzie możliwe. Dzięki wnikliwemu czytaniu umów można uniknąć rozczarowania w przyszłości.

W OWU znajdziemy wykaz pojęć wykorzystywanych w tym dokumencie oraz w polisie ubezpieczeniowej. Warto się z nimi zaznajomić, bowiem dzięki temu ubezpieczony pozna swoje prawa dotyczące ubezpieczenia mieszkania. Wykupione ubezpieczenie może obejmować swoim zakresem wyłącznie stałe wyposażenie mieszkania, czyli przytwierdzone do ścian i podłoża, a pomijać wolnostojące meble czy sprzęty RTV i AGD. Jeśli to właśnie one ulegną zniszczeniu, np. w pożarze, ubezpieczyciel nie wypłaci w związku z nimi świadczenia dla ubezpieczonego.

Na pozór przedmiotem ubezpieczenia jest po prostu mieszkanie klienta Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Niemniej jednak, zakres ubezpieczenia może zostać rozciągnięty na strych czy piwnicę bądź pomieszczenie gospodarcze i garaż osoby ubezpieczonej.

Ubezpieczenie mieszkania może obejmować różny zakres. Może chronić mieszkanie od ognia i innych zdarzeń losowych, albo od kradzieży z rabunkiem itd. Jako klienci musimy zdecydować się na taki wariant polisy ubezpieczenia mieszkania, jaki najbardziej będzie nam odpowiadał. Generalnie, im szerszy zakres odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego, tym najczęściej wyższa będzie składka na ubezpieczenie mieszkania. Składka wzrośnie wraz z ustaleniem wysokiej sumy ubezpieczenia mieszkania, która stanowi górną granicę odpowiedzialności finansowej zakładu ubezpieczeń. Nie warto ustalać sumy ubezpieczeniowej wyższej, niż rzeczywista wartość mieszkania i zgromadzonych w nim sprzętów, ponieważ w takim przypadku będziemy tylko nadpłacać składki ubezpieczeniowe, a nigdy nie będziemy mieli szansy skorzystać w pełni z nabytego ubezpieczenia mieszkania.