24 C
Warszawa
środa, 24 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościJak dobrze wybrać ubezpieczenie AC?

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie AC?

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie AC?Wybór ubezpieczenia autocasco może niekiedy sprawiać trudności. Decydując się na najtańszą polisę musimy liczyć się z dość ograniczonym zakresem jej działania. Jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas poszukiwania AC?
Co to jest autocasco?
Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni samochód wraz z jego wyposażeniem przed uszkodzeniem, zniszczeniem lub kradzieżą. Zakres polisy zależny jest w głównej mierze od tego, jaki pakiet wybierzemy. Najczęściej ubezpieczenie AC działa w takich sytuacjach jak kolizje i wypadki, kradzież, pożar lub wybuch, a także uszkodzenia na wskutek działania zjawisk atmosferycznych (gradu, huraganu, powodzi, itp.). W przypadku wykupienia rozszerzonego pakietu AC, właściciel pojazdu może liczyć na pomoc w razie awarii samochodu, a więc na transport auta do zakładu naprawczego, czy zapewnienie przez ubezpieczyciela pojazdu zastępczego na czas usuwania usterki. Ponieważ ubezpieczenie autocasco ma chronić samochód, jego wybór nie może być przypadkowy. Warto więc poświecić nieco czasu na porównanie ofert kilku ubezpieczycieli i wybrać tę, która najpełniej spełnia nasze oczekiwania.
Weź pod uwagę zakres polisy
Podczas poszukiwania najlepszego ubezpieczenia autocasco, głównym kryterium powinien być zakres polisy. Warto więc zacząć od określenia własnych oczekiwań. W zależności od tego czy chcemy mieć zapewnioną maksymalną ochronę, czy też nie potrzebujemy ubezpieczenia all risks, możemy wybrać najtańszą z ofert, która gwarantuje najlepszy dla nas pakiet. Inna możliwość to wykupienie pakietu podstawowego i takich dodatków jak assistance, lub ubezpieczenie szyb. Niektóre firmy, jak np. PZU, oferują zniżki na tego typu produkty dla klientów kupujących AC – więcej informacji na www.pzu.pl/produkty/autocasco-ac. Warto też sprawdzić, czy podczas naprawy używane będą części oryginalne, czy zamienniki, a także – czy jako klienci będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni część jej kosztów. Zależnie od tych czynników inna będzie wysokość składki.
Uważnie przeczytaj umowę
Jeśli znajdziemy już ofertę ubezpieczyciela, która spełnia nasze oczekiwania, przed podpisaniem umowy powinniśmy szczegółowo zapoznać się z jej warunkami. Dlaczego? Dzięki temu dowiemy się w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Może to być m. in. rażące niedbalstwo właściciela pojazdu, a więc pozostawienie dokumentów i kluczyka w łatwo dostępnym dla złodzieja miejscu, czy korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta. Polisa nie zadziała również wtedy, gdy do uszkodzenia samochodu dojdzie podczas zamieszek ulicznych, na torze samochodowym, a także – jeśli prowadziła go osoba nie posiadająca prawa jazdy.
Sprawdź renomę firmy
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto też sprawdzić, jaką opinię ma wybrany przez nas ubezpieczyciel. Jeśli inni klienci mieli trudności z udowodnieniem szkody, otrzymaniem odszkodowania, lub długo czekali na jego wypłatę, a sama jakość firmy ubezpieczeniowej pozostawia wiele do życzenia – lepiej poszukać innej oferty. Chociaż znalezienie odpowiedniej polisy wymaga nieco trudu, wysiłek ten z pewnością się opłaca – w ten sposób zyskamy pewność, że w razie uszkodzenia auta otrzymamy należne odszkodowanie.