23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościJak długo idzie przelew w zależności od banku?

Jak długo idzie przelew w zależności od banku?

24Choć jeszcze kilkanaście lat temu bankowość elektroniczna była mrzonką, dziś większość transakcji bezgotówkowych wykonujemy za pomocą kilku kliknięć myszką. W dzisiejszych czasach przelewy elektroniczne to standard, taka forma przekazywania pieniędzy jest szybka i wygodna. Oczywiście w zależności od banku godziny sesji wychodzących i przychodzących są różne dlatego, jeżeli zależy nam na czasie, warto wcześniej sprawdzić takie informacje na stronie wybranej instytucji.

Przelewy zewnętrzne

Przelewy zewnętrzne to transakcje realizowane na konto innego banku. W tym wypadku cała procedura odbywa się za pośrednictwem sys25temu rozliczeń międzybankowych o nazwie elixir, który jest prowadzony przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Banki przesyłają oraz odbierają informacje o przelewach w sesjach przychodzących i wychodzących. To, w jakim czasie przelew dotrze do adresata, zależy od godziny jego złożenia. Godziny sesji są ustalane przez poszczególne banki indywidualnie, trzeba mieć również na uwadze pośrednika, który również prowadzi sesje w ustalonych przez siebie porach. System Elixir rozlicza transakcje w trzech sesjach – porannej (9.30-11.00), południowej (13.30-15.00) oraz popołudniowej (16.00-17.30). Należy mieć na uwadze to, że przelewy są rozliczane wyłącznie w dni powszednie – jeżeli wykonamy przelew w piątek po południu, najprawdopodobniej adresat otrzyma pieniądze dopiero w poniedziałek po godzinie 11.00.

Przelewy wewnętrzne

W przypadku przelewu na konto, które jest prowadzone w tym samym banku, nie trzeba martwić się o czas dostarczenia pieniędzy, ponieważ są one przekazywane natychmiast po złożeniu zlecenia. Takie transakcje realizowane są w czasie rzeczywistym, co znacznie ułatwia sprawę.

Szybkie przelewy

Obecnie większość banków oferuje możliwość przyśpieszenia transferu. W tym wypadku za odpowiednią opłatą można skorzystać z systemu rozliczeniowego Sorbnet, który obsługuje transakcje w czasie rzeczywistym. Najczęściej wykorzystuje się go w przypadku przelewów dokonywanych na wysokie, milionowe kwoty, ale nie tylko. Główną wadą takiej usługi jest wysoka cena, niekiedy banki pobierają opłaty nawet w wysokości 40 złotych.