22.4 C
Warszawa
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościInwestycje Polaków

Inwestycje Polaków

Inwestycje PolakówPolacy stawiają na inwestycje we własną firmę. Wielu z naszych rodaków chce zakładać własne działalności gospodarcze, ale obawia się ryzyka takiego kroku. Na drodze często staje również brak wystarczających środków finansowych na start. Wyjściem z sytuacji jest skorzystanie z sieci franczyzowej.
Trzeba powiedzieć, że rynek franczyzy w naszym kraju dynamicznie się rozwija. Powstają nowe systemy franczyzowe, nie brakuje również zainteresowanych skorzystaniem z tego sposobu na otwarcie własnej działalności. Liczba umów, jakie zawierane są w ramach franczyzy rośnie z roku na rok. Nie zmienił tego nawet niedawny kryzys gospodarczy.
Badania wskazują, że jedynie w 2009 roku na rynku polskim pojawiły się 124 nowe sieci franczyzowe. Najczęściej na franczyzę decydujemy się w dziedzinie gastronomii, w handlu odzieżą i obuwiem. Co ciekawe, franczyza zaczyna wkraczać w obszary rynku, na których wcześniej w ogóle nie była znana. Należą do nich chociażby budowa i projektowanie domów jednorodzinnych, wyspecjalizowana sprzedaż sprzętu do rehabilitacji, czy też pomoc logopedyczna i branża motoryzacyjna.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że nasze rodzime sieci franczyzowe rozwijają się za granicą. Z drugiej strony, w Polsce również nasze sieci przeważają nad zagranicznymi, co wskazuje na dojrzałość polskiego rynku. Powołując się na dane szacunkowe, można powiedzieć, że mniej więcej 60 sieci franczyzowych z Polski rozwija się w takich krajach jak Czechy, Słowacja, Łotwa, Estonia, Litwa, Rosja i Ukraina.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy rynek franczyzowy urósł do 640 sieci, zaś liczba punktów franczyzowych przekroczyła już 37 tys. Na początku 2010 roku w naszym kraju funkcjonowało 32 248 placówek franczyzowych w ramach 565 systemów. Ludzie dostrzegają, jakie korzyści niesie za sobą założenie firmy w sieci franczyzowej.
Polscy przedsiębiorcy wolą skorzystać z już sprawdzonych pomysłów na biznes, a takie oferuje im franczyza. W takim modelu działalności o wiele łatwiej walczy się z konkurencją. Dla franczyzodawców to przede wszystkim o wiele mniejsze koszty związane z adaptacją, wyposażeniem, a w dłuższej perspektywie czasu – również z funkcjonowaniem placówek.
Nie można powiedzieć, że biznes w ramach franczyzy jest całkowicie bezpieczny i stabilny. Także na tym rynku zdarzają się upadłości. W 2010 roku 39 sieci franczyzowych zakończyło swoją działalność. Duże zamieszanie na rynku wywołał kryzys we franczyzie bankowej. W samym 2010 roku bankom ubyło 246 placówek partnerskich, podczas gdy w poprzednich latach liczba placówek zawsze rosła.
Franczyza nieźle poradziła sobie z kryzysem gospodarczym i nadal się rozwija. Według opinii specjalistów, z roku na rok będzie powstawały coraz to nowe sieci franczyzowe.
źródło: Bankier.pl,
Barbara Sielicka, “Polacy coraz chętniej inwestują we własną działalność, ale obawiają się ryzyka”.