19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościInneJak zarobić na odzysku metali szlachetnych z katalizatorów

Jak zarobić na odzysku metali szlachetnych z katalizatorów

Zużyte katalizatory, w których znajdują się znaczne ilości metali szlachetnych, są niezwykle atrakcyjnym przedmiotem recyklingu. Dlaczego? Rzecz jasna chodzi o aspekt ekonomiczny: przerób zaledwie 2 ton katalizatorów pozwala uzyskać ilość materiału odpowiadającą wydobyciu 150 ton rudy. Nietrudno zgadnąć, że recykling jest rozwiązaniem znacznie korzystniejszym nie tylko z finansowego, ale i ekologicznego punktu widzenia.
Odzysk platynowców (platyny, palladu i rodu) z katalizatorów nie jest jednak zadaniem łatwym. Uwięzione z kapilarnej strukturze ceramicznego nośnika metale są trudne do odzyskania. Warto wiedzieć, że jeden katalizator dostarcza nie więcej niż kilku gramów cennej platyny. Jak to możliwe, że proces ten jest opłacalny? Prześledźmy go krok po kroku.

Monolit i katalizator

Recykling metali szlachetnych w branży motoryzacyjnej to cała gama procesów. W gruncie rzeczy można tu wyróżnić przerób takich materiałów, jak:

  • monolit ceramiczny,
  • katalizator ceramiczny,
  • katalizator metalowy.

Wycena katalizatorów

Pierwszym krokiem jest przedstawienie klientowi oferty. Zależnie od firmy, na ogół proponowane są dwie formy rozliczenia:
– pierwszą z nich jest wycena „za sztukę”, prowadzona według uprzednio ustalonego cennika popularnych marek i modeli pojazdów;
– drugim rozwiązaniem jest wycena na podstawie rzeczywistej ilości uzyskanego materiału. Oczywiście przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku jak np. ., oferują swoim klientom obie formy rozliczenia.

Przygotowanie i ważenie elementów ceramicznych

Zamknięte w metalowej obudowie katalizatory rozcinane są nożycami hydraulicznymi. Zarówno obudowa, jak i inne elementy ochronne, zostają usunięte, a z wnętrza wydobywa się ceramiczną bryłę, która zostaje poddana dalszej obróbce. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie specjalnych urządzeń z systemem filtrów – w ten sposób pozyskuje się pył ceramiczny, który jest następnie ponownie ważony.

Wymieszanie i rozdrobnienie brył ceramicznych

Monolit ceramiczny dostarczony w proszku nie musi być dalej rozdrabniany. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku materiału ceramicznego w kawałkach. W tym przypadku system młynów kulowych dokładnie rozdrabnia i miesza otrzymane bryły ceramiczne, dzięki czemu uzyskuje się jednolity proszek o granulacji nie przekraczającej 0,1 mm.

Analiza laboratoryjna

Zawartość metali szlachetnych w danej próbie określana jest laboratoryjnie. W tym celu wykorzystywane są profesjonalne i niezwykle precyzyjne spektrometry do analizy pierwiastkowej.

Rozliczenie

Precyzyjna analiza chemiczna pozwala, bazując na bieżących cenach giełdowych metali szlachetnych, określić ostatecznie wartość dostarczonego materiału. Na tej podstawie transakcja jest rozliczana.