19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościInneZadania interim managera. Dlaczego warto zatrudnić managera czasowego?

Zadania interim managera. Dlaczego warto zatrudnić managera czasowego?

Zadania interim managera. Dlaczego warto zatrudnić managera czasowego?Sytuacje wyjątkowe wymagają wyjątkowych reakcji, a taką jest z pewnością zatrudnienie Interim Managera. Ten tzw. czasowy manager ma za zadanie zrealizować konkretny projekt w ograniczonym przedziale czasowym. Czym konkretnie zajmuje się manager do wynajęcia? Kiedy warto skorzystać z jego usług?

Manager od zadań specjalnych

Zadania interim managera są bardzo zróżnicowane, w zależności od potrzeb danej firmy. Sytuacją, w której przedsiębiorcy korzystają z pomocy zewnętrznej najczęściej, jest restrukturyzacja firmy. Poważne zmiany w strukturze i funkcjonowaniu przedsiębiorstwa wymagają profesjonalnego nadzoru fachowcy z doświadczeniem. Ponadto, niezbędna restrukturyzacja niestety często wiąże się z koniecznością zwolnienia części pracowników. Dla managera zatrudnionego w danej firmie na stałe bywa to problematyczne, gdyż jest on zwykle uwikłany w relacje emocjonalne z pracownikami, natomiast człowiek z zewnątrz jest obiektywny i łatwiej mu podejmować trudne decyzje.

Innym z zadań często stawianych interim managerom jest poprawa płynności firmy. Jeżeli przedsiębiorstwo tkwi w długach, a managerowie miesiącami nie potrafią poprawić sytuacji, to znak, iż niezbędna jest pomoc specjalisty spoza firmy. W takiej sytuacji manager od zadań specjalnych wprowadza nowe rozwiązania, zajmuje się zarządzaniem kosztami, analizuje problemy biznesowe i poszukuje sprawdzonych rozwiązań.

Kolejnym celem, dla którego przedsiębiorstwa zatrudniają interim managerów, jest sprawne przeprowadzanie fuzji lub przejęcia. Zwykle połączenie z inną firmą wymaga wprowadzenia poważnych zmian strukturalnych w danym przedsiębiorstwie. Nieumiejętne ich przeprowadzenie może spowodować zastój w funkcjonowaniu firmy. Fuzje i przejęcia wymagają profesjonalnego zarządzania.

Kiedy zatrudnić interim managera?

Usługami interim managerów powinni się zainteresować przedsiębiorcy, którzy poszukują bezstronnych fachowców od zadań specjalnych. Należy podkreślić, że profesjonalny interim manager to fachowiec, mający na koncie wiele zrealizowanych projektów. Skorzystanie z usług managera czasowego jest korzystne także z tego względu, iż nie generuje kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika etatowego. Interim manager pracuje na kontrakcie, a wynagrodzenie często uzależnione jest od efektów jego pracy. Jeżeli zatem cel nie zostanie osiągnięty w 100%, przedsiębiorca poniesie tylko część kosztów.

Warto mieć na uwadze, iż zakres działań interim managerów jest bardzo szeroki. Nie jest jednak możliwe, aby każdy z nich był fachowcem we wszystkich dziedzinach. Dlatego też zatrudniając managera do realizacji danego zadania, ważne jest, aby znaleźć fachowca specjalizującego się w tego typu projektach. Tym samym poleca się korzystać z usług firm zrzeszających interim managerów różnych specjalności. Na terenie Warszawy działa np. firma, dla której pracują interim managerowie rozmaitych specjalności.