20.4 C
Warszawa
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościInneUmowa „śmieciowa”- też masz szansę na pożyczkę

Umowa „śmieciowa”- też masz szansę na pożyczkę

document-428338_1920Umowa o pracę to stabilność, bezpieczeństwo i gwarancję dłuższego zatrudnienia. To również określone wynagrodzenie, które pracodawca na podstawie podpisanej umowy ma obowiązek wypłacenia pracownikowi. W przypadku umowy o dzieło i umowy zlecenie jest zupełnie inaczej. W dzisiejszych czasach jednak te formy zatrudnienia coraz częściej pojawiają się przy uzgadnianiu warunków umowy. Czy oznacza to, że taka osoba całkowicie traci szanse na wsparcie finansowe w postaci kredytu, które jak jest powszechnie wiadomo, są udzielane tylko w przypadku posiadania stałego zatrudnienia i umowy o pracę?
„Umowa śmieciowa” i jej dobre strony
Umowa zlecenie czy umowa o dzieło nie jest tą formą zatrudnienia, która pozbawia nas wszystkich udogodnień. Niekiedy brak odpowiedniej wiedzy na ten temat powoduje, że wystrzygamy się podpisania takiej umowy i walczymy o umowę o pracę, co w niektórych przypadkach jest walką z wiatrakami. Tzw. „umowa śmieciowa” jest również umową cywilnoprawną, zatem podlega pewnym zasadom, które warto znać, aby przekonać się, co nam się w tej sytuacji należy.
Dużą zaletą umowy zlecenie jest to, że może być rozwiązania z dnia na dzień. Ta pozytywna strona ma jednak dwie strony medalu i o ile, kiedy pracownik chce zrezygnować z pracy, jest to duże udogodnienie, to kiedy pracodawca chce rozwiązać umowę, pracownik z dnia na dzień zostaje bez pracy. Do korzyści związanych z umową o dzieło czy umową zlecenie zalicza się również wysokie koszty uzyskania przychodu, brak składek ZUS w stosunku do studentów oraz swobodę zawierania umowy. Jest to zatem taka forma zatrudnienia, która nie musi kojarzyć się jedynie z małą stabilnością, co jednak zawsze trzeba mieć na uwadze.
Pożyczki tylko dla wybrańców?
Udając do banku w celu uzyskania informacji na temat kredytu i zdolności kredytowej, w pierwszej kolejności jesteśmy pytani o zarobki i zatrudnienie. Kiedy z naszych słów padną słowa „umowa zlecenie” niestety bardo szybko nasz entuzjazm spada, ponieważ banki udzielają kredytów tylko na podstawie umowy o pracę, która jest potwierdzeniem stałego źródła dochodu i stabilności zatrudnienia. Zdarzają się przypadki, kiedy jednak bank decyduje się na udzielenie pożyczki, rzadziej kredytu bez weryfikacji tych informacji. Są to jednak sytuacje wyjątkowe, najczęściej kiedy jest to stały klient banku.
Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Instytucje finansowe, jak ekredycik.pl oferują klientom pożyczki, które udzielane są na podstawie zarówno umowy o pracę, jak i umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Najważniejsze są dochody, które można w pewien sposób udokumentować. Sama firma zatrudnienia nie ma najmniejszego znaczenia. Oczywiście nie możemy tutaj liczyć na kredyt hipoteczny czy kredyt na kredyt inwestycyjny dla firm, jednak na kwotę do 5000 zł owszem. Jest to bardzo dobre i korzystne rozwiązanie, kiedy potrzebujemy gotówki np. na wakacyjny wyjazd, uporanie się z przejściowymi problemami finansowymi, remont mieszkania czy zakup nowego sprzętu elektronicznego. Umowa śmieciowa nie ogranicza nam dostępu do pożyczek.