26.4 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościInneUlga na internet - jak wykazać w zeznaniu rocznym?

Ulga na internet – jak wykazać w zeznaniu rocznym?

Ulga na Internet przysługuje podatnikom w dwóch następujących po sobie latach, jeżeli wcześniej z niej nie korzystali. Każdy, kto przed 2017 rokiem nie wykazał jej w zeznaniu podatkowym, ma prawo z niej skorzystać w dowolnym momencie i będzie ona przysługiwać również w roku następnym.

Kto może skorzystać z ulgi na Internet?

Z ulgi na Internet mogą skorzystać osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub skali podatkowej. Kwota, o jaką można maksymalnie pomniejszych dochód to 760 złotych na osobę. Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, kwota wzrasta do 1 520 złotych.

Rozliczenie podatkowe z małżonkiem

W przypadku, gdy rozliczamy podatki wspólnie, mimo, że wcześniej ulga na Internet była wykazana tylko w zeznaniu podatkowym współmałżonka, możemy odliczyć swoją część ulgi. Nie ma znaczenia czyje dane widnieją na fakturach, jednym warunkiem jest posiadanie wspólnoty majątkowej w okresie, za który mają zostać odliczone wydatki. Aby można było odliczyć 1520 złotych, każde z małżonków musi osiągać dochody.

Potwierdzenie poniesienia wydatku

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale uldze podatkowej podlegają wszystkie wydatki związanie z korzystaniem z Internetu. Tak więc, ulga dotyczy nie tylko osób posiadających Internet stacjonarny w miejscu zamieszkania, ale również podatników korzystających z Internetu w telefonie komórkowym, posiadaczy modem podłączonego do laptopa, osób korzystających z sieci wireless itp. Aby móc uwzględnić w zeznaniu podatkowym ulgę za Internet, należy przedstawić odpowiednie dokumenty, na których widnieją dane nabywcy oraz sprzedawcy oraz informacje o wykupionej usłudze praz kwocie do zapłaty.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, także mogą skorzystać z ulgi na Internet, przy czym takie rachunki nie mogą być ujęte w kosztach firmowych, poza tym przedsiębiorca musi rozliczać się na zasadach ogólnych.

Na jakim formularzu dokonywać odliczenia?

Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi podatkowej na Internet, należy wypełnić formularz PIT/O – jest to załącznik przeznaczony do odliczeń od dochodu lub od podatku. Odliczenia można dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT28, do których należy dołączyć wspominany załącznik. Odliczenia można dokonać również od przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.