wtorek, 5 grudnia, 2023
Strona głównaAktualnościInneUlga na internet - jak wykazać w zeznaniu rocznym?

Ulga na internet – jak wykazać w zeznaniu rocznym?

Ulga na Internet przysługuje podatnikom w dwóch następujących po sobie latach, jeżeli wcześniej z niej nie korzystali. Każdy, kto przed 2017 rokiem nie wykazał jej w zeznaniu podatkowym, ma prawo z niej skorzystać w dowolnym momencie i będzie ona przysługiwać również w roku następnym.

Kto może skorzystać z ulgi na Internet?

Z ulgi na Internet mogą skorzystać osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub skali podatkowej. Kwota, o jaką można maksymalnie pomniejszych dochód to 760 złotych na osobę. Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, kwota wzrasta do 1 520 złotych.

Rozliczenie podatkowe z małżonkiem

W przypadku, gdy rozliczamy podatki wspólnie, mimo, że wcześniej ulga na Internet była wykazana tylko w zeznaniu podatkowym współmałżonka, możemy odliczyć swoją część ulgi. Nie ma znaczenia czyje dane widnieją na fakturach, jednym warunkiem jest posiadanie wspólnoty majątkowej w okresie, za który mają zostać odliczone wydatki. Aby można było odliczyć 1520 złotych, każde z małżonków musi osiągać dochody.

Potwierdzenie poniesienia wydatku

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale uldze podatkowej podlegają wszystkie wydatki związanie z korzystaniem z Internetu. Tak więc, ulga dotyczy nie tylko osób posiadających Internet stacjonarny w miejscu zamieszkania, ale również podatników korzystających z Internetu w telefonie komórkowym, posiadaczy modem podłączonego do laptopa, osób korzystających z sieci wireless itp. Aby móc uwzględnić w zeznaniu podatkowym ulgę za Internet, należy przedstawić odpowiednie dokumenty, na których widnieją dane nabywcy oraz sprzedawcy oraz informacje o wykupionej usłudze praz kwocie do zapłaty.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, także mogą skorzystać z ulgi na Internet, przy czym takie rachunki nie mogą być ujęte w kosztach firmowych, poza tym przedsiębiorca musi rozliczać się na zasadach ogólnych.

Na jakim formularzu dokonywać odliczenia?

Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi podatkowej na Internet, należy wypełnić formularz PIT/O – jest to załącznik przeznaczony do odliczeń od dochodu lub od podatku. Odliczenia można dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT28, do których należy dołączyć wspominany załącznik. Odliczenia można dokonać również od przychodu podlegającego opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Podobne wpisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisment -

Najpopularniejsze