20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościInneUbezpieczenie OC - dlaczego jest takie ważne?

Ubezpieczenie OC – dlaczego jest takie ważne?

man-person-night-carKażdy właściciel pojazdu ma obowiązek dbać o regularne odprowadzanie składek OC, tak zapisane jest w polskich przepisach prawa. Jest to nie mały koszt, zwłaszcza jeśli posiada się nowy pojazd z dużym silnikiem. Pewnie wielu kierowców zadawało sobie pytanie czy jest to potrzebne i czy ubezpieczenie OC jest naprawdę takie ważne?
Ubezpieczenie OC musi być wykupywane indywidualnie na każdy posiadany pojazd. Oznacza to, że w przypadku gdy kierowca posiada kilka samochodów to musi mieć tyle samo polis. Do tego o odnowieniu ubezpieczenia trzeba pamiętać raz do roku, gdyż na tyle podpisuje się umowę z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Każdy kierowca wie dobrze o tym, że ubezpieczenie OC wymaga nie tylko zachodu, ale też kosztuje nie mało. Jednak wbrew pozorom nie jest to bezcelowe wydawanie pieniędzy.
Polisa przydaje się w razie kolizji
Ubezpieczenie OC zaczyna działać w momencie zdarzenia drogowego. W przypadku kolizji, czy bardziej poważnego wypadku odszkodowanie wypłacane z polisy sprawcy pozwala pokryć koszty naprawy. W takim momencie gdy jest się sprawcą zdarzenia drogowego nie trzeba się martwić o konieczność pokrycia z własnej kieszeni naprawy pojazdu poszkodowanego. Jednak to nie wszystkie aspekty o jakie dba ta polisa. Konstrukcja prawna ubezpieczenia OC zakłada bowiem dużo szerszy zakres ochrony.
Ubezpieczeniu podlega również każdy poszkodowany w wypadku drogowym, spowodowanym z winy kierowcy posiadającego ubezpieczenie OC. W takim wypadku w momencie uszczerbku na zdrowiu otrzyma odszkodowanie wypłacone właśnie z tej polisy. Każdy sprawca wypadku można mieć pewność, że z wykupionej polisy zostaną pokryte nie tylko koszty związane z naprawą auta osoby poszkodowanej, a także ewentualne koszty leczenia, koniecznego odszkodowania czy ewentualnej renty dla poszkodowanych osób.
Ubezpieczenie OC chroni uczestników wypadku
Jak widać, regularne opłacanie ubezpieczenia OC zabezpiecza przed finansową odpowiedzialnością w momencie spowodowania wypadku. Dzięki temu, że jest ono obowiązkowe można założyć, że zadziała również w odwrotnej sytuacji gdy staniemy się poszkodowanymi. Jednak nie każdy właściciel pojazdu pamięta o regularnym płaceniu polisy. W takim wypadku gdy dojdzie do zdarzenia drogowego odszkodowanie pokrywane są w ramach Ubezpieczeniowego Funduszy Gwarancyjnego, które odzyskuje pieniądze od sprawcy. Zwykle są to niemałe kwoty, na które stać niewielu i można przez popaść w finansowe kłopotu, dlatego warto pamiętać o wykupieniu polisy OC dostępnej na https://www.lu.pl/.