19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościInneSpecjalna oferta banków dla nowych firm

Specjalna oferta banków dla nowych firm

money-549161_1280Zdarza się, że pożyczka od rodziny czy gromadzone przez lata oszczędności to zbyt mała suma, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. W takich przypadkach młodzi przedsiębiorcy muszą poszukać innych źródeł dofinansowania. Jednym z nich może być pożyczka w banku.
Małe i średnie przedsiębiorstwa na początku swojej działalności borykają się często z brakiem funduszy na rozwój. W takich sytuacjach mogą korzystać ze specjalnych programów rządowych, dotacji unijnych czy poszukać dofinansowania u Aniołów Biznesu. Jeśli jednak taka możliwość nie wchodzi w grę, np. z powodu wymogów, których przedsiębiorca nie jest w stanie spełnić, warto zdecydować się na pożyczkę w banku.
Jaką kwotę można pożyczyć?
Chociaż wiele instytucji ma w swojej ofercie wyłącznie kredyty dla firm o określonym stażu na rynku, wynoszącym zazwyczaj co najmniej 12 miesięcy, zdarzają się także oferty, z których mogą skorzystać nawet jednodniowe przedsiębiorstwa. Niestety, im krótszy okres działalności, tym prawdopodobnie niższa kwota kredytu. Banki nie chcą ryzykować, że klient nie będzie w stanie uregulować swojego zobowiązania, dlatego najczęstszą propozycją jest linia kredytowa na rachunku bankowym – dostępne saldo wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych i o ile taka kwota może być wystarczająca na zakup materiałów potrzebnych do produkcji, to na większe inwestycje będzie za mała. W takich sytuacjach lepiej wybrać kredyt na większą sumę – np. Idea Bank udziela pożyczki na kwotę nawet 350 000zł, a dodatkowo opłaca przez pierwszy rok działalności ZUS firmom jednoosobowym. Wystarczy więc rozejrzeć się za odpowiednią ofertą, a każdy młody przedsiębiorca z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Linia kredytowa czy kredyt z zabezpieczeniem?
Wybór formy kredytu w banku zależy w głównej mierze od tego, na co właściciel firmy będzie chciał przeznaczyć uzyskane w ten sposób pieniądze. W sytuacji, gdy wystarczy zwiększenie salda na rachunku i poczucie bezpieczeństwa, że w każdej chwili można z niego skorzystać – odpowiednia będzie linia kredytowa. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że każdy wpływ na konto zmniejsza kwotę zadłużenia, a odsetki spłacane są wyłącznie od wykorzystanych środków. Wadą jest dość wysokie oprocentowanie i stosunkowo niska suma, z jakiej można skorzystać. Na lepsze warunki kredytu – a więc niższe oprocentowanie i dłuższy okres spłaty – mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na zabezpieczenie zobowiązania hipoteką. Warto więc porównać poszczególne oferty i wybrać tę spełniającą indywidualne oczekiwania młodego właściciela firmy.