Specjalna oferta banków dla nowych firm

money-549161_1280Zdarza się, że pożyczka od rodziny czy gromadzone przez lata oszczędności to zbyt mała suma, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. W takich przypadkach młodzi przedsiębiorcy muszą poszukać innych źródeł dofinansowania. Jednym z nich może być pożyczka w banku.
Małe i średnie przedsiębiorstwa na początku swojej działalności borykają się często z brakiem funduszy na rozwój. W takich sytuacjach mogą korzystać ze specjalnych programów rządowych, dotacji unijnych czy poszukać dofinansowania u Aniołów Biznesu. Jeśli jednak taka możliwość nie wchodzi w grę, np. z powodu wymogów, których przedsiębiorca nie jest w stanie spełnić, warto zdecydować się na pożyczkę w banku.
Jaką kwotę można pożyczyć?
Chociaż wiele instytucji ma w swojej ofercie wyłącznie kredyty dla firm o określonym stażu na rynku, wynoszącym zazwyczaj co najmniej 12 miesięcy, zdarzają się także oferty, z których mogą skorzystać nawet jednodniowe przedsiębiorstwa. Niestety, im krótszy okres działalności, tym prawdopodobnie niższa kwota kredytu. Banki nie chcą ryzykować, że klient nie będzie w stanie uregulować swojego zobowiązania, dlatego najczęstszą propozycją jest linia kredytowa na rachunku bankowym – dostępne saldo wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych i o ile taka kwota może być wystarczająca na zakup materiałów potrzebnych do produkcji, to na większe inwestycje będzie za mała. W takich sytuacjach lepiej wybrać kredyt na większą sumę – np. Idea Bank udziela pożyczki na kwotę nawet 350 000zł, a dodatkowo opłaca przez pierwszy rok działalności ZUS firmom jednoosobowym. Wystarczy więc rozejrzeć się za odpowiednią ofertą, a każdy młody przedsiębiorca z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Linia kredytowa czy kredyt z zabezpieczeniem?
Wybór formy kredytu w banku zależy w głównej mierze od tego, na co właściciel firmy będzie chciał przeznaczyć uzyskane w ten sposób pieniądze. W sytuacji, gdy wystarczy zwiększenie salda na rachunku i poczucie bezpieczeństwa, że w każdej chwili można z niego skorzystać – odpowiednia będzie linia kredytowa. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że każdy wpływ na konto zmniejsza kwotę zadłużenia, a odsetki spłacane są wyłącznie od wykorzystanych środków. Wadą jest dość wysokie oprocentowanie i stosunkowo niska suma, z jakiej można skorzystać. Na lepsze warunki kredytu – a więc niższe oprocentowanie i dłuższy okres spłaty – mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na zabezpieczenie zobowiązania hipoteką. Warto więc porównać poszczególne oferty i wybrać tę spełniającą indywidualne oczekiwania młodego właściciela firmy.

Poprzedni artykułCzym charakteryzują się lokaty mobilne?
Następny artykułJakie korzyści dla firm niesie faktoring?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here