16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościInneSamochód dla firmy - kredyt czy leasing?

Samochód dla firmy – kredyt czy leasing?

kredyt czy leasingWielu przedsiębiorców wykorzystuje w swojej działalności samochód. Zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ramach prowadzenia firmy używać prywatnego auta, jednak w wielu przypadkach bardziej korzystnym rozwiązaniem okazuje się zakup firmowego samochodu. W takiej sytuacji pojawia się problem sfinansowania tego zakupu, który nie należy do najtańszych i często wykracza poza możliwości początkującego przedsiębiorcy.
Podstawowym dylematem, przed którym staje każdy przedsiębiorca poszukujący samochodu dla firmy, jest pytanie czy wybrać leasing czy kredyt na samochód. Warto zastanowić się nad zaletami i wadami obu tych rozwiązań. Okazuje się, że leasing ma sporo plusów, o których nie wie lub zapomina wiele osób. Przede wszystkim wiąże się on z mniejszą ilością formalności niż załatwianie kredytu, co może mieć spore znaczenie z punktu widzenia zabieganego przedsiębiorcy, który pracuje nad sukcesem swojej firmy. Decydując się na leasing nie trzeba poświęcać czasu na załatwianie wszystkich formalności w banku, ale również tych związanych z rejestracją samochodu, ponieważ większość tego typu spraw należy do obowiązków firmy leasingowej. Dosyć istotny jest także fakt, że leasing nie obniża zdolności kredytowej, dlatego może być szczególnie korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy planują zaciągnąć kredyt na działalność. Szukając odpowiedzi na pytanie czy bardziej opłaca się leasing czy kredyt na samochód warto także wziąć pod uwagę fakt, że po upływie czasu trwania umowy leasingowej można wykupić samochód, często w przystępnej cenie lub zawrzeć nową umowę. Oferta firm leasingowych obejmuje różne auta, można w niej znaleźć nowe i używane samochody najbardziej znanych producentów, np. Toyota.
Oczywiście ostateczna decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania jest uzależniona od wielu różnych czynników, które należy wziąć pod uwagę zastanawiając się nad wyborem sposobu finansowania samochodu dla firmy. Warto jednak uwzględnić alternatywę, którą jest leasing, ponieważ może okazać się korzystnym rozwiązaniem problemu.