20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościInneROR dla niemowląt w PKO BP

ROR dla niemowląt w PKO BP

ror_dla_niemowlakaGranica 13 lat była dotychczas stosowana w wielu bankach przy konstruowaniu ofert kont dla młodzieży. Jest ona związana z nabywaniem przez dziecko ograniczonej zdolności do czynności prawnych, na mocy prawa cywilnego. Trzynastolatek zgodnie z Kodeksem Cywilnym może samodzielnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na jego rachunku osobistym w banku.

W licznych bankach komercyjnych w Polsce w ofercie depozytowej są konta dla młodzieży. Aby móc je otworzyć nastolatek potrzebuje zgody rodziców, którzy automatycznie uzyskują dostęp do historii jego rachunku. Mogą więc na bieżąco kontrolować finanse swojego dziecka.

Dziś PKO Bank Polski zdecydował się jednak pójść o krok dalej, tworząc Konto Junior – dla wszystkich dzieci, bez względu na wiek. Teoretycznie więc niemowlę może stać się właścicielem takiego rachunku.

Na oficjalnej konferencji przedstawiciele PKO BP zaprezentowali nowy rachunek i jego cechy charakterystyczne. Konto Junior jest pierwszą na polskim rynku ofertą konta bankowego dla dzieci poniżej 13 roku życia, nieposiadających zdolności do czynności prawnych. Pełnomocnikiem takiego rachunku będzie rodzic, ale formalnie jego właścicielem będzie dziecko.

W celu otwarcia Konta Junior należy przynieść do PKO BP akt urodzenia dziecka, legitymację, paszport, czy dowód osobisty. Procedura otwarcia konta jest bardzo prosta i trwa zaledwie kilka minut. Po jej przeprowadzeniu dziecko otrzymuje własny numer rachunku, może logować się do systemu elektronicznego Junior PKO BP, ale nie otrzymuje karty debetowej. Karta nie może być dziecku udostępniona, ponieważ dziecko w świetle prawa nie może się nią posługiwać. PKO BP zapowiada jednak, że dzieci i tak otrzymają karty powiązane z rachunkiem. Będą to nie karty debetowe, ale karty przedpłacone. Dziecko będzie musiało wcześniej zasilić swoją kartę, aby następnie móc z niej skorzystać.

Rodzic, podobnie jak w przypadku 13-latków posiadających własne rachunki bankowe, sprawuje pełną kontrolę nad finansami swojej pociechy. Dziecko w praktyce może dokonywać przelewów ze swojego konta, ale wyłącznie na rachunki, które uprzednio zaakceptował rodzic.

Po co dziecku konto z dostępem do bankowości internetowej? W dzisiejszych czasach dzieci szybko uczą się wszelkich nowinek technicznych. Maluchy mogą wiec na podstawie udostępnionych im systemów, z dostosowanych do ich wieku interfejsem, uczyć się obsługi systemu transakcyjnego online i zasad rządzących bankowością. Na podstawie Konta Junior w PKO BP dziecko może sprawdzić, ile musi uzbierać na wymarzoną konsolę do gier czy rower.

Konto Junior nie będzie klasyczną formą oszczędzania na przyszłość dla dziecka, bowiem jego oprocentowanie wyniesie 4,5% w skali roku, ale dla środków w wysokości maksymalnej 4,5%.