20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościInneProsta droga do pieniędzy. Pamiętaj tylko o trzech rzeczach

Prosta droga do pieniędzy. Pamiętaj tylko o trzech rzeczach

Banking - polskie zotwkiŚlub jak z bajki, nowy samochód, nagły wypadek – każdy ma własne powody, które skłaniają do rozważań podjęcia pożyczki. Jednak bywa, że przekładamy decyzję o realizacji marzeń i potrzeb. To z tego powodu, że nie potrafimy się odnaleźć w morzu ofert pożyczkodawców. Jak wybrać tę najlepszą?
Wybierz wiarygodnego partnera
Załóżmy, że potrzebujemy pożyczyć 15 tysięcy złotych. Taką pożyczkę ma w swojej co najmniej kilkanaście banków i firm pożyczkowych. Poszukiwanie tej najlepszej oferty zacznij od wyboru zaufanych placówek. Wybierz te instytucje finansowe, które działają na rynku co najmniej kilkanaście lat i które mogą pochwalić się wieloma klientami. Warto także zorientować się, czy dana firma pożyczkowa jest notowana na giełdzie papierów wartościowych. To bowiem zwiększa jej wiarygodność jako stabilnej firmy.
Zapoznaj się z warunkami pożyczki
Kiedy wybierzesz już zaufane instytucje finansowe, zapoznaj się dokładnie z warunkami pożyczek. Weź pod uwagę nie tylko wysokość odsetek – na łączny koszt pożyczki składa się między innymi także prowizja oraz opłaty dodatkowe. Niektóre firmy mogą oferować także ubezpieczenie pożyczki i ubezpieczenie medyczne dla pożyczkobiorcy. Pamiętajmy, że to dodatkowe koszty.
Jak zatem sprawdzić, ile w rzeczywistości będzie kosztować pożyczka? Po pierwsze: dopytuj o szczegóły przedstawicieli instytucji finansowych. Ich obowiązkiem jest jasno wytłumaczyć wszelkie zawiłości związane z umową oraz przedstawić wysokość opłat. Przed podpisaniem możesz upomnieć się także o formularz, tabelaryczne zestawienie m.in. kosztów i opłat związanych z interesującą nas pożyczką.
Licz samodzielnie
Koszty pożyczki powinniśmy jeszcze zanalizować samodzielnie. Obliczanie na kartce papieru będzie jednak niezwykle trudne – nawet, jeśli możemy pochwalić się wysokimi umiejętnościami z matematyki. Dlatego dobrze jest skorzystać z kalkulatora pożyczki. To prosty sposób na to, by sprawnie i bezbłędnie wyliczyć wszelkie niezbędne równania. Najlepiej jest korzystać z narzędzi udostępnionych przez same firmy pożyczkowe – im więcej funkcji, tym lepiej. Idealną sytuacją jest ta, gdzie możemy wybrać z listy gotową ofertę, przesunąć na pasku kwotę naszej pożyczki i ilość rat. Otrzymamy wtedy dokładne i aktualne wyliczenia.
Jeśli zobaczysz różnicę w wyliczeniach, a zapisami w umowie – pytajmy o szczegóły przedstawiciela firmy. Wyjaśni przyczyny, ale także pomoże nam wybrać najlepszą ofertę dla naszego budżetu.