17 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościInnePodatek katastralny. Taki diabeł straszny?

Podatek katastralny. Taki diabeł straszny?

Podatek katastralny. Taki diabeł straszny?Opozycja grzmi. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński ostrzega: „PO planuje wprowadzenia podatku katastralnego”. Właściciele nieruchomości strzeżcie się. Czym jest podatek katastralny? Czy rzeczywiście zostanie wprowadzony?

Platforma dementuje

Premier, Donald Tusk, ucina wszelkie spekulacje. Szef rządu zapewnił, że nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego. A przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego projekt „Założenia krajowej polityki miejskiej do roku 2020”, który zawiera zapisy dotyczące zmian w opodatkowaniu nieruchomości, jest jedynie jednym z kilku alternatyw.

Czym jest podatek katastralny?

Obecnie nieruchomości opodatkowane mogą być jednym z trzech podatków: od nieruchomości, leśnym bądź podatkiem rolnym. Wysokość odprowadzanej opłaty uzależniona jest od powierzchni nieruchomości bądź gruntu. W przypadku podatku katastralnego opłata naliczana jest nie od powierzchni, lecz od wartości nieruchomości.

Aby możliwe było właściwe naliczenie podatku, konieczne jest wprowadzenie katastru (publicznego rejestru gruntów i budynków), zawierającego wycenę nieruchomości. Katastru nie należy utożsamiać z Ewidencją Gruntów i Budynków. Rejestr umożliwiający nałożenie podatku powinien zawierać następujące informacje dotyczące: gruntów (ich położenia, granic, powierzchni, rodzaju użytków gruntowych i klas gleboznawczych), budynków i budowli (ich położenia, przeznaczenia, funkcji użytkowych, danych technicznych). W rejestrze powinno zaleźć się również oznaczenie Księgi Wieczystej, wskazany także zostać powinien właściciel bądź osoba władająca gruntem.

Podatek katastralny – wyższe opłaty?

Podatek katastralny zdaniem PiS-u zrujnuje finanse Polaków. Z wyliczeń przeprowadzonych przez Jerzego Szmita, posła PiS, wynika, że gdyby przyjęto 1-procentową stawkę podatku wpływy do budżetu znacznie by wzrosły. Posiadający mieszkanie wartości 300 tys. PLN, odprowadzali by podatek wysokości 3 tyś. PLN, obecnie płacą rocznie około 200 PLN.

Wielu komentatorów w próbie wprowadzenia podatku katastralnego dostrzega wielką niesprawiedliwość. Latami inwestując, dbając o nieruchomość, podnosimy jej standard i utrzymujemy wartość, tym samym zobligowani jesteśmy do płacenia wyższych podatków.

Czy podatek katastralny zostanie wprowadzony?

Premier Tusk zarzeka się, że nie przewiduje wdrożenia zmian w naliczeniu podatku od nieruchomości. Gdyby taka nowelizacja miała zostać wprowadzona, należałoby wprowadzić kilka istotnych czaso- i kapitałochłonnych przedsięwzięć. Po pierwsze należałoby stworzyć kataster. W tym celu koniecznym byłoby wprowadzenie odpowiedniego prawa, pozwalającego na dokonanie wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę. A następnie zatrudnienie rzeczoznawców, których zadaniem byłoby oszacowanie wartości każdej nieruchomości, od której odprowadzany jest podatek.

Podatek katastralny obowiązuje, m.in.: w USA oraz większości europejskich krajów, np.: w Wielkiej Brytanii i Francji.