28.9 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024

Podanie o podwyżkę

Z biegiem lat nabieramy coraz większego doświadczenia zawodowego, podnosimy kwalifikacje, zdobywamy nową wiedzę, jeżeli jednak nie idzie to w parze z zarobkami, warto wystosować odpowiednie podanie o podwyżkę.

Kiedy warto podanie o podwyżkę?

Zwracając się o podwyżkę do przełożonego, należy odpowiednio umotywować swój wniosek, argumenty muszą być przekonujące i jednoznaczne. Po pierwsze trzeba się zastanowić, jakie są nasze mocne strony. Jeżeli na przykład przewyższamy współpracowników pod względem osiągnięć, czy efektywności pracy, warto to podkreślić. Oczywiście wyniki to nie wszystko, bardzo ważną kwestią są również kwalifikacje. Ciągłe poszerzanie wiedzy na kursach, szkoleniach, testowanie nowych rozwiązań, kreatywność – to wszystko jest podstawą do większych oczekiwań finansowych.

O podwyżkę warto wnioskować również wtedy, gdy przyjmujemy na swoje barki nowe obowiązki. Jeżeli realizujemy wiele dodatkowych zadań, które teoretycznie nie należą do naszych obowiązków, wzrost wynagrodzenia jest jak najbardziej uzasadniony. Warto cenić swoje kwalifikacje i umiejętności, to bardzo ważna kwestia zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Jak napisać podanie o podwyżkę?

W niektórych firmach stosunki pomiędzy przełożonymi a pracownikami są bardzo formalne i chłodne. W tym wypadku najlepiej zdecydować się na napisanie podania o podwyżkę. Taki dokument powinien zawierać odpowiednie informacje, musi posiadać również odpowiednią formę. W podaniu o podwyżkę nie może zabraknąć takich informacji jak:

  • datę oraz miejsce sporządzenia dokumentu,

  • imię i nazwisko pracownika oraz zajmowane stanowisko,

  • dane osoby decyzyjnej oraz dane adresowe firmy,

  • stosowny tytuł, aby nie było wątpliwości, iż chodzi o podanie o podwyżkę,

  • uzasadnienie podania,

  • własnoręczny podpis.

Tworząc podanie o podwyżkę, należy zachować odpowiednią formę, pismo powinno spełniać wszystkie wymogi formalne. W pierwszej kolejności należy podać cel podania, następnie uzasadnienie swojej prośby. Argumenty zawarte w dokumencie powinny być rzeczowe, jasne, muszą zawierać informacje zgodne z prawdę, które można będzie bez problemu udowodnić. Przywołując podnoszenie kwalifikacji poprzez kursy i szkolenia, najlepiej przedstawić ce