20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościInneOszczędzanie na lokatach – czy to się opłaca?

Oszczędzanie na lokatach – czy to się opłaca?

oszczedzanie-na-lokatach-czy-to-sie-oplacaPolacy coraz chętniej gromadzą oszczędności – po to, by zbudować tzw. poduszkę finansową pozwalającą sięgnąć po gotówkę w razie nieprzewidzianych wydatków. Chociaż większość osób wybiera konta oszczędnościowe, alternatywą dla nich są lokaty. Czy jednak to opłacalne rozwiązanie?
Statystyki pokazują, że lokaty bankowe wybiera około 28% Polaków. Nie jest to zbyt imponujący wynik, co jest efektem niskich stóp procentowych. Jako że prognozy analityków w tym zakresie nadal nie są optymistyczne, wiele osób zastanawia się nad opłacalnością takiej opcji.
Nawet 4% w skali roku? To możliwe
Decydując się na przypadkową lokatę, faktycznie oszczędzanie nie przyniesie zbyt wysokich zysków. Standardowe oprocentowanie waha się w granicach do 2% w skali roku. Wystarczy jednak zapoznać się z ofertą innych banków i porównać dostępne propozycje – szybko okaże się, że wśród znajdują się prawdziwe “perełki.
Oszczędzając na lokatach, można zyskać nawet 4% w skali roku. A to wszystko bez konieczności zakładania konta oraz spełniania innych warunków (źródło:https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-happy).
Ile możesz zyskać? Załóżmy, że posiadasz środki w wysokości 4000 zł. Zakładając lokatę na 3-miesiące, wysokość wypracowanych odsetek będzie oscylować w granicach 32 zł netto.
Lokaty niżej oprocentowane, ale…
Decydując się na wysoko oprocentowane lokaty najczęściej należy liczyć się z pewnym ograniczeniem. Zwykle banki nakładają limity związane z maksymalną kwotą depozytu. Sprawa jest oczywista, ponieważ im większy depozyt, tym wyższy zysk można wypracować. Najczęściej więc środki na lokacie nie mogą przekraczać 10-25 tys. złotych.
Jeżeli jednak posiadasz znacznie większy depozyt, np. w wysokości 500 tys. złotych, możesz ulokować go na niżej oprocentowanej lokacie. Taką możliwość daje m.in. Lokata Korzystna Plus oprocentowana na poziomie 2% (źródło: https://www.ideabank.pl/klienci-indywidualni-lokata-korzystna-plus). Dzięki temu zyskasz nawet 4,7 tys. złotych (przy założeniu, że jest to lokata 7-miesięczna i przy wysokości depozytu wynoszącym 500 tys. złotych).
Zanim wybierzesz lokatę, porównaj dostępne możliwości
Jeżeli chcesz, by oszczędzanie na lokacie faktycznie miało sens, nie możesz podejmować pochopnej i przypadkowej decyzji. Warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami i wybrać ofertę maksymalnie dostosowaną do swoich potrzeb oraz oczekiwań. Dobrze jest przy tym przejrzeć propozycje w ramach tego samego banku, co – jak pokazuje ranking lokat w Idea Banku (źródło: https://www.ideabank.pl/ranking-lokat-bankowych) – pozwoli porównać konkretne produkty pod względem parametrów oraz warunków.