19.6 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościInneJakie koszty wiążą się z nadaniem przekazu pieniężnego?

Jakie koszty wiążą się z nadaniem przekazu pieniężnego?

27752832_lJednym ze sposobów przekazania pieniędzy na odległość jest przekaz pieniężny. Jakie koszty poniesie osoba, która zdecyduje się na skorzystanie z takiego rozwiązania?
Klienci chcący przekazać pieniądze na odległość mogą to zrobić na kilka sposobów. Na rynku działają banki proponujące wykonanie przelewu bankowego, operatorzy pocztowi, mający w ofercie przekazy oraz firmy zajmujące się realizowaniem przekazów pieniężnych krajowych i międzynarodowych.
Jakie koszty wiążą się z nadaniem przekazu pieniężnego? Czynników, które wpływają na ostateczną cenę, jest wiele. Wśród nich można wskazać np.:

  • szybkość realizacji przekazu,
  • bezpieczeństwo pieniędzy,
  • sposób, w jaki zostaną one podjęte przez adresata.

Klienci zainteresowani nadaniem przekazu, porównując oferty firm działających na rynku, powinni wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki.
Koszty zgodnie z cennikiem
Niektóre z firm oferujących usługę przekazu pieniężnego, udostępniają cennik na swoich stronach internetowych oraz w placówkach, w których zainteresowani mogą nadać pieniądze. W zależności od tego, czy mowa o przekazie krajowym czy międzynarodowym, koszty, które będzie musiał ponieść nadawca, będą różne. Dzieje się tak dlatego, że firmy wykonujące przekazy, na przykład Western Union, opłaty ustalają odrębnie dla każdego kraju.
Powyższe koszty są jednak jedynymi, jakie ponosi nadawca za nadanie przekazu pieniężnego. Dopłacać nie musi również adresat przekazu przy odbiorze pieniędzy – by otrzymać pieniądze, zobowiązany jest jedynie potwierdzić swoją tożsamość, czyli okazać dowód osobisty lub paszport.
Koszty doręczenia przekazu pod wskazany adres
Western Union opłaty pobiera wyłącznie za zrealizowanie przekazu pieniężnego. Nadawca płaci w placówce za nadanie pieniędzy zgodnie z obowiązującym cennikiem. Dodatkowa usługa, czyli doręczenie przekazu pod wskazany adres, jest nieodpłatna i to niezależnie od tego, która ze stron transakcji zdecydowała się na zamówienie dostarczenia pieniędzy pod wskazany adres.
Doręczenie przekazu „pod drzwi” może zamówić zarówno nadawca, jak i adresat przekazu. Ten pierwszy zgłasza chęć skorzystania z takiej usługi podczas nadawania przekazu w placówce agencyjnej lub online, wypełniając specjalny formularz. Adresat przekazu ma tylko jedną możliwość – powinien skontaktować się z pracownikami infolinii i w rozmowie telefonicznej ustalić dogodny termin doręczenia pieniędzy.
Jak nadać przekaz pieniężny?
Osoby zainteresowane nadaniem przekazu pieniężnego powinny wiedzieć nie tylko, jakie koszty wiążą się z taką operacją, lecz także gdzie mogą nadać pieniądze. Mogą to być zarówno placówki firmy, jak i partnerskie agencje. By nadać przekaz, należy wypełnić odpowiedni druk.
Operacja nadania przekazu pieniężnego trwa kilka minut. Po jej zakończeniu klient otrzymuje dokument potwierdzający przyjęcie pieniędzy przez pracownika firmy lub placówki partnerskiej. Na potwierdzeniu znajduje się również numer kontrolny MTCN, który będzie potrzebny przy zamawianiu usługi dostarczenia przekazu pod wskazany adres.