31.2 C
Warszawa
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościInneJaki rodzaj leasingu wybrać dla firmowego samochodu: finansowy czy operacyjny?

Jaki rodzaj leasingu wybrać dla firmowego samochodu: finansowy czy operacyjny?

leasing-samochodowLeasing to popularna forma wybierana przez przedsiębiorstwa do finansowania zakupu samochodu. Niewątpliwie ma on wiele zalet: jest łatwo dostępny, nie wymaga wielu formalności oraz często bywa tańszy od kredytów czy pożyczek bankowych. Zwykle jedyna trudność na jaką przedsiębiorcy mogą natrafić przy wyborze leasingu to decyzja o tym, czy ma być operacyjny czy finansowy.
Wszytko zależy tak naprawdę od potrzeb danej firmy. Zwykle w przypadku leasingu finansowego trzeba wykupić auto, natomiast w operacyjnym niekoniecznie. Leasing samochodu w tym drugim wariancie prowadza się do większych korzyści podatkowych, zwłaszcza że ten środek trwały nie podlega jednorazowej amortyzacji. Co nie znaczy, że leasing finansowy nie ma żadnych zalet. Oto pokrótce czym są oba jego rodzaje i czym się między sobą różnią.
Leasing operacyjny na standardowe samochody
Umowa leasingu operacyjnego jest zdecydowanie częściej wybierana w przypadku, gdy w grę wchodzi kupno standardowego pojazdu. Nazywany jest również bieżącym, gdyż z reguły jest to czasowe przekazanie leasingobiorcy w użytkowanie środka trwałego. W praktyce przez cały okres trwania kontraktu przedmiot umowy leasingu jest zaliczany do składników majątku finansującego. Oznacza to, że firma leasingowa zajmuje się jego ubezpieczeniem oraz wszelkimi innymi formalnościami. W związku z tym również ona ma prawo amortyzować pojazd w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zazwyczaj również umowa leasingu operacyjnego jest krótsza niż pełen okres zużycia samochodu. Oznacza to wyższe niż w przypadku leasingu finansowego, miesięczne raty i czynsz początkowy. Jednak oba te składniki leasingobiorca może sobie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co pozwala obniżyć wysokość płaconego podatku dochodowego.
Leasing finansowy wymaga wykupu auta
Natomiast leasing finansowy w ogólnej strukturze jest bardzo podobny do kredytu bankowego. Zazwyczaj to jedyna opcja dla przedsiębiorstw w przypadku potrzeby zakupu bardzo specjalistycznych pojazdów. Firmy leasingowe zabezpieczają się bowiem przed ewentualnymi trudami związanymi ze sprzedażą unikalnego przedmiotu. Leasing finansowy jest nazywany również kapitałowym, gdyż dany przedmiot zalicza się do środków trwałych leasingobiorcy. Natomiast czas trwania kontraktu jest zbliżony do okresu amortyzacji pojazdu. W tym wypadku to właśnie przedsiębiorca korzystający z leasingu dokonuje odpisów amortyzacyjnych, które może zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności. Dodatkowo można również do nich zaliczyć część odsetkową raty leasingowej, natomiast czynsz początkowy traktowany jest tylko jako wydatek. W przypadku tego leasingu po upływie umowy oraz spłaceniu wszystkich rat samochód staje się własnością leasingobiorcy. Zwykle prawo własności jest przekazywane wraz z ostatnią ratą, która zazwyczaj jest przez to trochę większa.
Niezależnie od rodzaju leasingu oba są korzystnymi rozwiązaniami dla przedsiębiorców. Nie tylko pozwalają sfinansować zakup nowego pojazdu, ale również obniżają obciążenia fiskalne. Pozostaje jedynie wybrać najbardziej korzystne dla siebie rozwiązanie.