16.4 C
Warszawa
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościInneIle faktycznie zapłacisz za polisę na życie?

Ile faktycznie zapłacisz za polisę na życie?

ubezpieczeniaDzięki polisie na życie możesz zyskać ochronę przed finansowymi skutkami nieszczęśliwych zdarzeń. To, ile na nią wydasz, zależy w dużej mierze od Ciebie. Warto przy tym wiedzieć, że stosunkowo niewielkie składki nie należą do rzadkości.
Szeroka oferta towarzystw
Ceny polis na życie są zróżnicowane. Wynika to m.in. z szerokiej oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Część produktów zapewnia przede wszystkim ochronę przed finansowymi skutkami nieszczęśliwych zdarzeń, takich jak śmierć jedynego lub głównego żywiciela rodziny. Jednak nie brakuje propozycji znacznie bardziej rozbudowanych, związanych również np. z zapewnieniem dziecku pieniędzy na start w dorosłość. Problemów ze znalezieniem propozycji dla siebie nie powinny mieć także osoby zainteresowane pomnażaniem środków. Na chętnych czekają polisy o charakterze ochronno-inwestycyjnym lub inwestycyjnym.
Zdrowie ma znaczenie
Ile faktycznie zapłacisz za polisę na życie? Kilkadziesiąt, a niekiedy nawet kilkaset zł miesięcznie. Przy czym składki można opłacać raz na kwartał, półrocze lub rok. O ich wysokości dowiesz się już od agentów ubezpieczeniowych czy brokerów ubezpieczeniowych. Przy tej okazji lepiej zarezerwować czas na kilka spotkań, niż wybierać polisę po uzyskaniu informacji z jednego miejsca.
Towarzystwo ubezpieczeniowe może wyliczyć różne składki dla klientów, którzy chcą kupić ten sam produkt. O wysokości ceny ubezpieczenia decyduje m.in. prawdopodobieństwo śmierci danej osoby. Do kalkulacji wykorzystywane są także różne dane statystyczne, w związku z czy starsze osoby muszą się nastawić na większe wydatki. Przy czym w tej grupie wiekowej klienci również mogą otrzymać inne wyliczenia. Przyczynia się do tego m.in. wykonywanie stresującego lub niebezpiecznego zawodu.
Ponadto na cenę polisy wpływa też stan zdrowia. Nie bez przyczyny towarzystwa ubezpieczeniowe pytają się o np. picie alkoholu, palenie tytoniu, zmiany wagi ciała, dolegliwości, przyjmowane leki, dłuższe pobyty w szpitalu czy wybrane choroby wśród najbliższych osób. Jeśli zaprezentujesz się jako okaz zdrowia, to z pewnością zapłacisz mniej. Jednak zatajenie lub podawanie nieprawdziwych informacji z tego zakresu jest drogą do wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.
Wybór należy do Ciebie
Możesz zadecydować o sumie oraz okresie ubezpieczenia. Te czynniki wpływają na wysokość składki. Żeby ustalić sumę ubezpieczenia, warto odpowiedzieć na pytania o własną zdolność finansową. Wśród nich nie powinno zabraknąć tych o dochody, oszczędności oraz ewentualne kredyty. Ubezpieczenia na życie są zawierane na czas określony (np. 5, 10 lub 25 lat) lub dożywotnio. W trakcie ich obowiązywania istnieje możliwość modyfikowania zapisów, również dotyczących sumy ubezpieczenia.
Co ważne, wybierając polisę nie należy kierować się tylko jej ceną. To ważny czynnik, zwłaszcza w kontekście podpisania długoletniej umowy. Zawsze warto przeanalizować także ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Może się okazać, że za podobną stawkę oferowane są produkty z różnym zakresem ochrony. Prawa i obowiązki ubezpieczonych nie są bowiem regulowane ustawowo, tak jak ma to miejsce w przypadku OC komunikacyjnego.
Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach w serwisie: https://www.nn.pl/ubezpieczenia