22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024

Efektywny pracownik

Jesteś pracodawcą to naturalne, że od swoich podwładnych oczekujesz efektywnej pracy, w końcu płacisz im za pracę, a nie za siedzenie w biurze. Co zrobić, gdy wydajność pracownika spada? To zwykłe lenistwo? A może przyczyna siedzi gdzieś głębiej?
Gdy efektywność spada…
Uważasz, że Twój zespół pracuje mniej wydajnie niż wcześniej, dużo poniżej Twoich oczekiwań? Przyczyna może być bardziej złożona niż prozaiczne lenistwo. Efektywność to w dużej mierze cecha indywidualna pracownika, to wypadkowa jego predyspozycji, typu osobowości oraz pracy, którą wykonuje. Spory wpływ na wydajność ma jednak otoczenie i atmosfera w pracy.
Zabójczy wpływ na efektywność pracy ma stres. Chroniczny stres o dużym nasileniu, paraliżuje, obezwładnia, potęguje uczucie niemocy i niewiary w skuteczność podejmowanych przez pracownika działań. W odróżnieniu od „stresu pozytywnego” (krótkotrwały, o niedużym nasileniu), który działa mobilizująco, stres długotrwały zniechęca, a w skrajnych przypadkach uniemożliwia podjęcie działań.
Przyczyna braku efektywności niekoniecznie musi leżeć po stronie pracownika. Spadek produktywności to często wynik przeciążenia pracownika nadmiarem obowiązków, narzucenia mu zadań przekraczających jego kwalifikacje, a także złego zarządzania pracowniczą kadrą.
Zmobilizuj zespół do efektywnej pracy
Zastanawiasz się jak wykrzesać z zespołu maksimum zaangażowania i efektywności? Sprawdź podział obowiązków i organizację pracy. Jak tego dokonać? Zaproś specjalistę, najlepiej z zewnątrz, który przyjrzy się funkcjonowaniu Twojej firmy i wskaże mocne oraz słabe strony, zasugeruje zmiany, które usprawnią pracę. Może warto zastanowić się nad zatrudnieniem psychologa biznesu, który pomoże ocenić predyspozycje personelu, przygotuje kwestionariusze ankietowe, oceniające personalne predyspozycje kandydatów na określone stanowiska.
Trochę śmiechu i relaksu
Kilka lat temu ogromną popularnością cieszyły się weekendowe wyjazdy integracyjne. Dziś pracodawcy chętniej organizują rodzinne pikniki, mecze czy wieczorne wyjścia na paintball. Takie atrakcje sprzyjają zacieśnianiu więzi pomiędzy współpracownikami. Doskonałym sposobem na przewietrzenie biurowej nudy, pobudzenie do pracy stęchłych szarych komórek, wtłoczenie w zespół nieco nowej energii jest zorganizowanie spotkań, które pozwolą zespołowi zapomnieć na chwilę o stresie i codziennej rutynie. Działająca od kilku lat na polskim rynku reklamy wrocławska agencja AdForce, przygotowała specjalny oręż do wali z pracowniczą nudą i niską efektywnością pracy. Firma oferuje warsztaty śmiechoterapii. Śmiech to doskonałe lekarstwo. Motywuje do działania, łączy ludzi i wzmacnia więzy. Przełamuje bariery międzyludzkie, pomaga w rozładowaniu sytuacji konfliktowych. Więcej o zaletach śmiechoterapii i pozytywnym wpływie, jaki na Twój zespół może mieć joga śmiechu znajdziesz na: www.adforce.pl