22.4 C
Warszawa
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościInneCzym są kryptowaluty?

Czym są kryptowaluty?

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty stały się niezwykle popularne, ze względu na wysokie stopy zwrotu, które udało im się osiągnąć.

Zwolennicy rewolucji technologicznej są zdania, że kryptowaluty stanowią niezwykłą okazję do wzbogacenia się. Z kolei przeciwnicy, są zdania że jest to chwilowa moda, która niebawem się zakończy krachem wszystkich kryptowalut. Czym są kryptowaluty? Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie, warto zacząć od omówienia ewolucji pieniądza. Tysiące lat temu ludzie wymieniali się towarami za pomocą handlu wymiennego, czyli wymiany jednego dobra na drugie. W pewnym momencie na dobre do handlu został wprowadzony pieniądz oparty na złocie, które jako kruszec o ograniczonym dostępie stanowił wartość samą w sobie. Pieniądz oparty na złocie pozwalał na kupno różnych dóbr i usług. Tego typu działanie wprowadziło unifikację handlu i rzetelną wycenę dóbr. Wraz z upływem czasu wprowadzono pieniądze gotówkowe, które miały ułatwić wymianę handlową, gdyż sakiewkę pełnych złotych monet zastąpił plik banknotów. Kolejnym etapem był pieniądz elektroniczny, który wraz z kartami płatniczymi pozwolił zastąpić fizyczną gotówkę.

Z kolei kryptowaluty są elektronicznym środkiem płatniczym, stworzonym przez informatyków, które bazują na kryptografii. Z racji, iż nie emituje ich żaden bank centralny, ani żaden organ nadzoru ich nie kontroluje, kryptowaluta nie jest uznawana za oficjalny środek płatniczy przez instytucje finansowe. Powstanie kryptowaluty wynika bezpośrednio z niechęci do instytucji finansowych oraz ich monopolu w dobie XXI wieku. Najsłynniejszym instrumentem wśród kryptowalut (https://www.xtb.com/pl/kryptowaluty-kb) jest bitcoin, który zyskuje coraz większą popularność, ze względu na swoją ogromną kapitalizację. O sile tej kryptowaluty mówią same stopy zwrotu. W ciągu ostatnich 5 lat wartość tego instrumentu wzrosła o ponad 55 000%. Historia waluty Bitcoin sięga 2008 roku i enigmatycznej postaci która rzekomo ją stworzyła. Do dziś nie wiadomo kim właściwie jest twórca Bitcoina oraz tego, czy jest to jedna postać, czy może grupa osób. Od lat twórca pierwszej kryptowaluty zachowuje całkowitą anonimowość, ukrywając się za pseudonimem Satoshi Nakamoto.

Czym są kryptowaluty?

Postać twórcy Bitcoina jest ciągle nieznana

Na chwile obecną występują ponad 900 różnych kryptowalut, cieszące się różnym zainteresowaniem inwestorów i spekulantów handlujących na kryptowalutach. Poza Bitcoin, popularnością cieszą się także Litecoin, Ethereum oraz Dash. Powstaje szereg innych instrumentów z tej grupy, jednakże wartość ich udziałów w rynku jest niszowa. Czas pokaże, czy obecnie tworzone kryptowaluty osiągną spektakularny sukces, porównywalny do Bitcoina.