1.8 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościInneCzęść bankomatów zniknie z rynku

Część bankomatów zniknie z rynku

bankomaty_euronetW zasadzie do większości rachunków osobistych i firmowych w Polsce wydawane są na życzenie klienta lub automatycznie, karty płatnicze. Pozwalają one na dokonywanie płatności bezgotówkowych w sklepach i punkach usługowych, jak również na wypłaty gotówki z bankomatów – własnych oraz obcych. Wiele banków, w tym mBank i Multi Bank korzysta z bankomatów sieci Euronet. Dla klientów są one całkowicie bezpłatne. Na polskich ulicach, w centrach handlowych oraz w dyskontach, można zobaczyć wiele bankomatów Euronetu, ale już wkrótce ich liczba w Polsce ma się w sposób zdecydowany zmniejszyć.

Jest to spowodowane nierentownością niektórych maszyn. Bankomaty, które wykorzystywane są przez klientów sporadycznie, do niewielkich wypłat, zostaną usunięte. Euronet w porozumieniu z Ministerstwem Finansów, zaplanował likwidację bankomatów w miejscach, gdzie liczba wypłat nie jest w stanie pokryć kosztów instalacji i utrzymania urządzenia.

Uprzednio Euronet chciał wprowadzić niewielką prowizję od wypłat z bankomatów, która pozwoliłaby na rozwój ich sieci w małych miejscowościach. Niemniej jednak, z takiego pomysłu się wycofano.

Euronet szacuje, że bankomat jest rentowny, jeśli w ciągu miesiąca klienci dokonują za jego pośrednictwem około 3-3,5 tys. transakcji. Każda transakcja jest źródłem niewielkiego zysku dla właściciela bankomatów. Na pojedynczej transakcji Euronet zarabia obecnie mniej niż 1,3 zł. Wcześniej było to nieco więcej, ale wraz z obniżką opłat organizacji kartowych Visa i Mastercard, z niższymi zyskami z transakcji w bankomatach musieli pogodzić się ich operatorzy. Właściciele bankomatów uzyskują zyski z transakcji kartami płatniczymi, będące wypadkową opłat wynegocjowanych z bankami i operatorami kartowymi.

W Polsce istnieje około 18 tysięcy bankomatów, co daje jedynie 458 bankomatów na milion mieszkańców. W Europie średnio na 1 mln obywateli przypada aż 870 bankomatów. Należy na tej podstawie uznać, że polska sieć bankomatów należy do słabo rozwiniętych. Jeśli z rynku znikną kolejne maszyny, to zamiast rozwoju w tej dziedzinie finansowej, zanotujemy regres. Sam Euronet zapowiada wprowadzenie dla klientów nowych usług dostępnych w swojej sieci bankomatów. Na przykład, w 220 bankomatach w Warszawie już w wakacje ma pojawić się możliwość wypłacenia banknotów euro, co umożliwi zdobycie waluty na wakacje czy na spłatę zobowiązań kredytowych denominowanych w euro. Kurs europejskiej waluty w bankomatach Euronetu ma być korzystniejszy dla klienta, od kursu w kantorach wymiany waluty.