18 C
Warszawa
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaAktualnościInneBadania nieniszczące UT - na czym polegają?

Badania nieniszczące UT – na czym polegają?

Badania nieniszczące pozwalają na zbadanie staniu konstrukcji, jej trwałości, jakości oraz oceny bezpieczeństwa w sposób nieinwazyjny. Wykorzystuje się do tego celu takie metody, w których próbka nie ulega niszczeniu i może być w dalszym ciągu używana (gdy jej stan po badaniu zostanie uznany za wystarczający). Wielką zaletą tego rodzaju badań jest możliwość pozyskania kluczowych informacji o stanie konstrukcji na każdym etapie produkcji. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod są badania za pomocą ultradźwięków. Zasada działania opiera się w całości na zjawisku rozchodzenia się fal ultradźwiękowych w ciałach stałych. Powstają one poprzez drgania płytki piezoelektrycznej, które wywołane przez przyłożenie prądu. Wykorzystuje się do tego celu defektoskop ultradźwiękowy wraz z głowicą. Przykłada się go do powierzchni badanej, a przestrzeń pomiędzy głowicą oraz powierzchnią próbki wypełnia się za pomocą płynu – w ten sposób dźwięk będzie przenosił się do przedmiotu badanego.
Fala dźwiękowa może odbić się od powierzchnie badanego materiału, ale też od nierówności w strukturze. W ten sposób powstaje odczyt, który reprezentuje echa dna oraz wady. Znając parametry urządzenia oraz dane na temat przedmiotu badanego jesteśmy w stanie z dużą dokładnością ustalić, w których miejscach występują defekty w rzeczywistości. Badania nieniszczące UT dzieli się na się dwie metody. Pierwsza z nich opiera się na wykorzystaniu dwóch głowic (o takich samych parametrach technicznych). Jedna z nich jest nadajnikiem, druga zaś pełni rolę odbiornika. Gdy materiał będzie ciągły i jednorodny to fala dźwiękowa bez problemów pokona drogę do obornika. Jeżeli w strukturze występować będą zakłócenia, nieciągłości materiału to sygnał zostanie zakłócony – w efekcie nie dojdzie on na drugą stronę próbki i nie zostanie odebrany we właściwy sposób przez głowicę odbiorczą. Druga metoda zakłada wykorzystanie tylko jednej głowicy. Wykorzystują tą metodę wysyła się falę ultradźwiękową, która następnie powraca do odbiornika. Na podstawie upływu czasu od nadania do doboru można określić położenie dna lub nieciągłości materiału. Metoda wykorzystana jest najczęściej do badania spoin w zbiornikach ciśnieniowych.
Przed przystąpieniem do badania należy przygotować w odpowiedni sposób badaną powierzchnię. Przede wszystkim powinna zostać ona oczyszczona ze wszystkich zabrudzeń, które mogą wpływać na przebieg badania. Próbkę należy oczyścić z wgłębień, odprysków, farb, rdzy oraz innych zanieczyszczeń. Jeżeli chcemy otrzymać dokładne badania to będziemy musieli również ustawić czułość defektoskopu. Dobranie tego ustawienia przeprowadza się za pomocą wzorów kontrolnych lub próbek kontrolnych wykonanych z materiału, który będzie kontrolowany. Za pomocą badania ultradźwiękowego możliwe jest wykrycie nawet niewielkiej wady. Zwykle wykorzystuje się je wraz z innymi badaniami, dzięki czemu możliwe jest kompleksowe sprawdzenie stanu powierzchni badanej próbki. Jedną z większych zalet tej metody jest cena, która jest niewspółmiernie niższa niż w przypadku innych badań nieniszczących. Skorzystanie z tej metody wymaga wprawy i doświadczenia. Chcąc z niej skorzystać najlepiej wybrać usługi świadczone przez profesjonalne firmy, chociażby Ndt24.pl. Dzięki temu uzyskamy bardziej wiarygodne wyniki badań, które wpłyną na bezpieczeństwo eksploatacji maszyn i urządzeń.