26.4 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaAktualnościIle w dużym mieście kosztuje ubezpieczenie OC?

Ile w dużym mieście kosztuje ubezpieczenie OC?

Ile w dużym mieście kosztuje ubezpieczenie OC? Miejsce zamieszkania kierowcy determinuje w dużym stopniu wysokość płaconej przez niego składki na ubezpieczenie OC samochodu. Jeśli jest on zameldowany w dużym mieście, najprawdopodobniej Towarzystwo Ubezpieczeniowe wyliczy mu wyższą składkę, niż w przypadku zameldowania w mniejszym miasteczku lub na wsi. Zakup polisy jest obowiązkiem każdego posiadacza rejestrowanego w Polsce pojazdu.
W dużych miastach komunikacja miejska jest zwykle mocno rozwinięta. Mieszkańcy mogą korzystać z wielu linii tramwajowych, czy autobusowych, a w Warszawie także z linii metra. Miasta wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców organizują komunikację podmiejską, nie tylko za pośrednictwem PKS-ów, czy autobusów podmiejskich, ale również kolejek PKP. Być może to jest powodem, dla którego ubezpieczalnie przy wyliczaniu składki na polisę OC posiłkują się wyższymi wskaźnikami niż na wsiach. Skoro kierowca nie musi jeździć samochodem, bo śmiało może skorzystać z komunikacji miejskiej, to może on więcej zapłacić za ubezpieczenie komunikacyjne.
Miejsce rejestracji pojazdu w dużej mierze decyduje o tym, ile zapłaci kierowca za ubezpieczenie OC. W dużych miastach o wiele częściej dochodzi do wypadków, ponieważ natężenie ruchu samochodowego jest znaczne. Z tego względu teoretycznie Towarzystwo Ubezpieczeniowe w odniesieniu do samochodu rejestrowanego w dużej aglomeracji miejskiej, wyliczy wyższą składkę na OC niż w przypadku małego miasteczka.
Bankier.pl przedstawił na łamach swojego serwisu raport, który jasno wskazuje na to, że ubezpieczalnie podwyższają wysokość składki na ubezpieczenie OC, jeśli samochód jest zarejestrowany w dużym mieście. Na obniżkę mogą liczyć za to mieszkańcy wsi i małych miast, np. do 30 tys. mieszkańców. W takich towarzystwach jak Allianz i Liberty Direct, różnice pomiędzy ceną ubezpieczenia tego samego samochodu, przez tego samego właściciela, w mieście i poza nim, będą najmniejsze. Z kolei, w towarzystwie InterRisk i w TuCompensa różnica wyniesie około 1000 zł. Generalnie, stawki ubezpieczeń OC liczone przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe dla dużych i mniejszych miast, zawsze występują. W różnych ubezpieczalniach inna jest tylko ich skala.
Wśród parametrów wpływających na cenę polisy ubezpieczenia OC wymienia się też markę, model i wiek pojazdu, wiek kierowcy czy też historię ubezpieczenia.