9.8 C
Warszawa
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościIle metrów z dopłatami? - Mieszkania dla Młodych

Ile metrów z dopłatami? – Mieszkania dla Młodych

Ile metrów z dopłatami? - Mieszkania dla MłodychCoraz więcej w środowisku ekonomicznym mówi się o nowym programie rządowego wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce. Za półtora miesiąca zakończy się program „Rodzina na swoim” i już w chwili obecnej kształtowane są założenia nowego programu pod hasłem „Mieszkanie dla Młodych”, jaki mógłby go w pewnym sensie zastąpić.

Program ten ma mieć jednak inne założenia od „Rodziny na swoim”. Rząd tym razem będzie wypłacał dopłaty do kredytów mieszkaniowych, przeznaczonych na mieszania pochodzące wyłącznie z rynku pierwotnego, zaś pieniądze beneficjent programu otrzyma nie w ratach, na konto banku, ale już na samym początku kredytowania, pełną sumę. Dzięki temu realnie wysokość zaciąganego kredytu na mieszkanie będzie mogła być niższa.

Jeszcze nie jest pewne, kiedy program „Mieszkanie dla Młodych” zacznie obowiązywać w Polsce. Na pewno nie od razu po zakończeniu programu preferencyjnych kredytów z dopłatami z budżetu państwa „Rodzina na swoim”. Na to przyjdzie poczekać potencjalnym beneficjentom. Niemniej jednak, co pewien czas do mediów, a więc i do wiadomości publicznej, przedostają się kolejne przesłanki wskazujące na szczegóły programu „Mieszkanie dla młodych”. Dzięki temu można zorientować się, komu będzie przysługiwała dopłata i jak będzie trzeba się o nią starać.

W chwili obecnej media informują o tym, jak duże mieszkania będzie można kupować w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Wcześniej podawano, że będą to mogły być wyłącznie nowe nieruchomości, pochodzącego z rynku pierwotnego. Jak można się spodziewać, taka sytuacja spowoduje nagły wzrost cen za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej właśnie na tym rynku. Deweloperzy będą chcieli sami skorzystać z w pewnym sensie z programu „Mieszkanie dla Młodych”, dlatego też podniosą ceny nieruchomości. Beneficjenci programu chcąc skorzystać z dopłat budżetowych do kredytu, kupią droższe mieszkanie z rynku pierwotnego, budując większy zysk dla dewelopera.

Politycy informują, że o kredyt z dopłatą „Mieszkanie dla Młodych” będzie można starać się wyłącznie dla nieruchomości mającej powierzchnię od 50 do maksymalnie 75 metrów kwadratowych. Jest to górna granica programu. Są to względnie wysokie granice. Młodzi ludzie, którzy kupują pierwsze mieszkanie raczej decydują się zwykle na zakup nieruchomości mającej powierzchnię około 40 metrów kwadratowych.

Generalnie, program „Mieszkanie dla Młodych” skierowany jest do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Rząd planuje dopłacać w formie grantów do kredytów tych kredytobiorców, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie i w ten sposób chcą się usamodzielnić wraz ze swoją rodziną.