14.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościIle kosztuje wypłata pieniędzy z konta?

Ile kosztuje wypłata pieniędzy z konta?

Ile kosztuje wypłata pieniędzy z konta?Banki walcząc o klientów obniżają opłaty pobierane za różne aktywności. Klient nie płaci za prowadzenie konta bankowego, ani za jego założenie, za wydanie i użytkowanie karty płatniczej, czy za wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów na terenie kraju. Klienci zdążyli się już do tego wszystkiego przyzwyczaić, dlatego dziwić ich może fakt, że wielokrotnie przy wypłacie pieniędzy ze swojego konta zapłacą bankowi wysoką opłatę. Mowa tu o wypłatach z kont firmowych. W przeciwieństwie do większości kont osobistych, rachunki przeznaczone dla przedsiębiorców mogą być płatne.

Od przedsiębiorców banki pobierają opłaty za utrzymywanie i założenie konta, ale głównie wówczas, gdy ma ono zwiększoną funkcjonalność. Na polskim rynku znajdzie się wiele ofert bankowych, przy których za korzystanie z oferty depozytowej dla firm nie zapłaci się ani grosza. Z kolei już za wypłaty gotówki w oddziale, firma będzie musiała niestety zapłacić, niekiedy opłata będzie naprawdę bardzo wysoka, z czego nie zdają sobie sprawy sami klienci banków.

Firma Tax Care przeprowadziła ankietę, której celem było wskazanie, ile przedsiębiorca zapłaci za wypłatę gotówki z konta firmowego w placówce bankowej. Wbrew pozorom często taką operację się wykonuje, zwłaszcza jeśli chodzi o przedsiębiorców dokonujących zakupów w hurtowniach czy u producentów. Gotówką operują też firmy przy wypłacie pensji pracowniczych. Nie we wszystkich przedsiębiorstwach obowiązuje obecnie system wypłaty wynagrodzeń w formie przelewów bankowych na konto pracownika. Jeśli firma zatrudnia kilkuset pracowników, kwota do wypłacenia z konta firmowego co miesiąc może być bardzo wysoka. Wypłata takiej gotówki z rachunku przedsiębiorcy w banku może sporo kosztować. Najwyższa opłata występuje w Meritum Banku i wynosi ona 1% wypłacanej przez przedsiębiorcę kwoty. Tax Care zaznacza w obrębie wyników swojej ankiety, że w Polsce tylko dwa banki nie pobiorą opłaty od klienta firmowego, bez względu na to, jak wysokiej wypłaty będzie on chciał dokonać w oddziale. Są to Idea Bank i Deutsche Bank. Jeśli zaś kwota wypłaty gotówkowej będzie opiewała na mniej niż 100 tys. zł, Alior Bank również nie naliczy opłaty. W innych bankach prowizje pobierane za wypłaty gotówkowe wynoszą zwykle od 0,1% do 0,5% wypłacanej kwoty.

W wielu bankach istnieją limity wypłat gotówkowych dla rachunków firmowych. Mogą one wynosić 10 tys. zł. Wówczas, chcąc wypłacić z konta większą kwotę, należy ten fakt zgłosić w pożądanym oddziale z wyprzedzeniem, zwykle jednodniowym.