26.4 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaAktualnościIle kosztuje rezygnacja z konta bankowego?

Ile kosztuje rezygnacja z konta bankowego?

Ile kosztuje rezygnacja z konta bankowego? Stosunkowo nowe na rynku banki w Polsce kuszą klientów coraz to nowymi promocjami. Chcą za wszelką cenę doprowadzić do sytuacji, w której klient zdecyduje się opuścić swój dotychczasowy bank i przenieść konto do nowej instytucji finansowej. W reklamach i materiałach promocyjnych banków wskazuje się, że można to zrobić dosłownie w kilka minut, bez zbędnych kosztów i problemów. Nowy bank bierze na siebie większość kwestii formalnych dotyczących przeniesienia konta klienta z innego banku. Jak jest naprawdę?

Cóż, rzeczywiście za przeniesienie konta do innego banku można otrzymać dziś gratyfikację finansową, nagrodę, albo dostęp do promocyjnych warunków cenowych. Niemniej jednak, trzeba być świadomym faktu, że zamknięcie rachunku w starym banku może pociągać dodatkowe koszty, z których nie zawsze klient zdaje sobie sprawę.

Co prawda, w Polsce funkcjonują procedury, które z założenia mają ułatwiać realizację procesu przeniesienia rachunku bankowego do innej instytucji. Obowiązują już one od półtora roku, ale mobilność klientów dzięki temu nie wzrosła diametralnie. Nowe banki wyraźnie pomagają swoim klientom w przenosinach konta. Pomagają w załatwieniu niezbędnych formalności. Dążą do tego, aby zminimalizować niedogodności, jakie wiążą się ze zmianą konta na inne, prowadzone przez inny bank niż dotychczas. Banki przyciągające do siebie nowych klientów oferują wraz z otwarciem konta, przeniesienie w imieniu klienta zleceń stałych, poleceń zapłaty i innych ustanowionych operacji na nowe konto. Również w gestii banku pozostaje powiadomienie pracodawcy o zmianie numeru rachunku bankowego oraz przetransferowanie na konto wszystkich środków zgromadzonych na starym rachunku. Bank zamyka także niepotrzebny już klientowi rachunek.

Zamknięcie konta w dotychczasowym banku może wiązać się z koniecznością zapłacenia pewnej prowizji. Opłata za zamknięcie konta jest pobierana zwłaszcza wtedy, gdy klient operował nim krócej niż 12 miesięcy. W takim przypadku zapłaci opłatę za zamknięcie rachunku w Banku BPH i w Getin Banku. Jeśli klient zamknie rachunek po okresie krótszym, niż 90 dni utrzymywania konta, zapłaci prowizję za zamknięcie rachunku Nordea Banku, Banku Pekao SA, czy też PKO BP. Wysokość owych prowizji uzależniona jest od typu konta w danym banku. Opłata za zamknięcie konta może wynosić 10 zł, a w niektórych przypadkach może ona osiągnąć poziom aż 150 zł.