14.8 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościI kolejna podwyżka

I kolejna podwyżka

I kolejna podwyżkaRada Polityki Pieniężnej obradująca w czerwcu postanowiła podwyższyć stopy procentowe o kolejnych 0,25 punktów procentowych. Posunięcie to jest w pełni zgodne z oczekiwaniami większości analityków rynkowych w Polsce. Niemniej jednak, informacja o podwyżce głównych stóp procentowych w kraju na pewno wywoła poruszenie wśród osób spłacających kredyty hipoteczne w złotówkach.
Co prawda, samo podniesienie głównych stóp procentowych to jeszcze nie powód do zamartwiania się o wzrost wartości rat kredytowych. Wszystko zależy od tego, jaką wartość będzie miał WIBOR, stanowiący element składowy oprocentowania kredytów hipotecznych. Tylko w tym roku stopy procentowe były podwyższane przez Radę Polityki Pieniężnej cztery razy, w wyniku czego wzrost wyniósł łącznie 1 punkt procentowy. Począwszy od 9 czerwca 2011 roku podstawowa stopa procentowa będzie wynosić 4,5%.
Z uwagi na podwyższenie głównych stóp procentowych w Polsce, banki otrzymały narzędzie, dzięki któremu będą mogły dokonać podwyżki oprocentowania kredytów konsumenckich. Według obowiązującego w naszym kraju prawa, maksymalnie oprocentowanie to może osiągnąć pułap czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Po podwyżce, w wyniku której stopa lombardowa wynosi 6%, oprocentowanie kart kredytowych, jak również pożyczek gotówkowych może maksymalnie wynieść 24%, wobec 23% sprzed podwyżki.
Poziom stopy lombardowej dla posiadaczy kredytów hipotecznych jest w zasadzie nieistotny, bowiem to stopa referencyjna wpływa w pewien sposób na cenę kredytu mieszkaniowego, ponieważ oddziałuje ona na rynkową stopę WIBOR, będącą ceną pieniądza. WIBOR określa, po jakiej cenie banki są gotowe udzielić kredytu innemu bankowi. Przy wyliczaniu oprocentowania kredytu hipotecznego bank bierze pod uwagę sumę stopy WIBOR i stałej marży.
Do tej pory stopa WIBOR 3M wynosiła 4,46%, co oznacza, że była wyższa od głównej stopy NBP. W obliczu jej podwyżki być może wzrośnie oprocentowanie kredytów, ponieważ rosnąć będzie najprawdopodobniej WIBOR. Jeśli do tego dojdzie, być może trzymiesięczny WIBOR wyniesie 5%. Takie oczekiwania wyrażają ekonomiści bankowi. W przypadku, gdy RPP podtrzyma prognozy o kolejnych podwyżkach stóp procentowych, może dojść do znacznego wzrostu stawek WIBOR. Do końca roku, według przewidywań ekspertów, stawka WIBOR może wynieść od 4,9 do 5,3%.
Im wyższa będzie stawka WIBOR, tym wyższe raty od kredytów hipotecznych przyjdzie spłacać kredytobiorcom. Jeśli kredytobiorca zaciągnął kredyt w wysokości 300 tysięcy złotych na 30 lat, przy oprocentowaniu wynoszącym 6%, kiedy to WIBOR wynosił 4,5%, to jego rata wynosiła około 1800 zł. Wraz ze wzrostem stawki WIBOR jedynie o 0,5 punktu procentowego, automatycznie rata kredytu wspominanego w przykładzie wzrośnie do 1900 zł.
M.M. – bankowynet.pl
źródło: Gazeta Wyborcza