1.8 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościHistorycznie niskie raty kredytowe

Historycznie niskie raty kredytowe

PLN_niskie_raty_kredytowRada Polityki Pieniężnej kilkukrotnie obniżała już główne stopy Narodowego Banku Polskiego, w wyniku czego stopa referencyjna wynosi dziś zaledwie 3,25%. Kolejne posiedzenie Rady zaplanowane jest na 7-8 maja 2013 roku. Eksperci uznają, że RPP ma presję na obniżkę stóp procentowych, w celu wspierania wzrostu gospodarczego w Polsce, dlatego też może podjąć kolejną decyzję na korzyść polskich kredytobiorców. Obniżenie stóp procentowych wpływa bowiem na stawkę WIBOR 3M, która najczęściej jest wykorzystywana przez banki do wyliczania oprocentowania kredytów złotowych.

W poniedziałek, 29 kwietnia 2013 roku WIBOR 3M wyniósł tylko 3,09%, co oznacza, że był nawet niższy od podstawowej stopy procentowej. Szacuje się, że w historii działania Narodowego Banku Polskiego nigdy jeszcze nie było sytuacji, w której kredytobiorcy spłacaliby tak tanie kredyty. Wszyscy klienci banków, którzy spłacają zobowiązania kredytowe w złotówkach, mają niewątpliwie powody do zadowolenia. Niskie raty kredytów złotowych mają wspomóc polską gospodarkę i zwiększyć inwestycje, dzięki powiększonej dostępności kredytów.

Jeszcze dwa tygodnie temu WIBOR 3M wynosił nieco więcej, niż dzisiejsza stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego – 3,35%. W ciągu dwóch tygodni obniżył się w sposób zdecydowany, co kredytobiorcom dało oszczędności, rzędu nawet kilkudziesięciu złotych. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy oszczędności na ratach kredytowych są jeszcze większe, z uwagi na obniżki głównych stóp procentowych, o których decyduje NBP.

Kredytobiorcy powinni oczekiwać kolejnych obniżek oprocentowania kredytów złotowych w najbliższej przyszłości, jako że 3-miesięczny WIBOR odpowiada na spadki głównych stóp procentowych w Polsce z pewnym opóźnieniem. Niewykluczone jest, aby WIBOR 3M już za miesiąc obniżył się poniżej granicy 3%. W perspektywie kolejnego kwartału bądź dwóch, zdaniem inwestorów, WIBOR 3M może wynieść nawet 2,6%. Oznaczałoby to bicie kolejnych rekordów, jeśli chodzi o obniżenie rat kredytów w złotych w polskich bankach. Jeśli dojdzie do takiej obniżki, raty kredytów rzeczywiście staną się historycznie tanie.

Co sprawia, że Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz decyduje się na obniżenie głównych stóp procentowych w Polsce? Powodem takiej sytuacji jest to, że nasz wzrost gospodarczy jest stanowczo zbyt mały, Spowolnienie gospodarcze za granicą, zwłaszcza w strategicznych dla gospodarki krajach Unii Europejskiej, oraz słaby popyt wewnętrzny powoduje, że WIBOR 3M również się obniża, z korzyścią dla kredytobiorców. Taka sytuacja jest jednak negatywna dla wszystkich osób, które chciałyby oszczędzać z zyskiem na bezpiecznych lokatach terminowych w bankach. Wraz ze spadkiem oprocentowania rat kredytów złotowych jednocześnie spada oprocentowanie oferowane na tradycyjnych depozytach bankowych.