20.9 C
Warszawa
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościHandlowcy poszukiwani

Handlowcy poszukiwani

Handlowcy poszukiwaniSzukający pracy jako handlowcy mają dużą szansę na znalezienie pracodawcy. Na rynku publikowanych jest coraz więcej ogłoszeń dotyczących pracy w handlu. Pracodawcy często nie wymagają nawet doświadczenia zawodowego, a dla tych, którzy już mają praktykę w sprzedaży i obsłudze klientów, czeka godziwe wynagrodzenie i stała umowa.
Codziennie w internetowych serwisach rekrutacyjnych pojawiają się nowe oferty pracy w handlu. W pierwszym tygodniu marca opublikowano tam przeszło 16. tys. tego typu ogłoszeń. Zdecydowana większość z nich dotyczyła pracy jako przedstawiciel handlowy lub sprzedawca terenowy.
Oprócz tego, wysoce poszukiwani są kandydaci na stanowiska kasjerów, doradców klienta, ekspedientów w sklepach, telemarketerów, czy też konsultantów ds. sprzedaży. Łącznie ogłoszenia te stanowią prawie 20% wszystkich ofert. Niewiele ponad 10% ogłoszeń dotyczy propozycji pracy dla dyrektorów, starszych specjalistów ds. sprzedaży, menadżerów ds. rozwoju, kierowników ds. techniczno-handlowych czy też specjalistów ds. eksportu na rynki zagraniczne. Sumarycznie, ponad połowa wszystkich publikowanych ogłoszeń pracy związana jest w pewien sposób z handlem, sprzedażą, bądź obsługą klienta. Taką tendencję zauważył właściciel serwisu InfoPraca.pl.
Przeprowadzono badania statystyczne, odnosząc się do ubiegłego roku, które wykazały, że o 108% w stosunku do marca ubiegłego roku wzrosła liczba ofert pracy dla handlowców. Powodem takiej sytuacji jest najprawdopodobniej dynamiczny wzrost gospodarczy w Polsce. Jeśli ożywienie na rynkach nie osłabnie, wówczas można spodziewać się sukcesywnego powiększania liczby ofert w sektorze Małych i Średnich Przedsiębiorstw, jak i w dużych firmach oraz w sieciach handlowych.
W handlu najwięcej osób może znaleźć zatrudnienie na terenie województwa mazowieckiego, wielkopolskiego, śląskiego i małopolskiego. Z kolei, najmniej ofert pracy w tym fachu znajdzie się w województwach: świętokrzyskim, podlaskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim.
To, że zwiększa się ilość ofert pracy w handlu to jedno, ale po drugie jest bardzo wielu chętnych na każde z ogłaszanych stanowisk. Generalnie konkurencja jest duża, bowiem na jedno miejsce z branży handlowej aplikuje przeciętnie aż 80 kandydatów. Znacznie mniejsze zainteresowanie poszukujący pracy wykazują dla ofert z branży IT, bankowości, produkcji czy finansów.
Każdy kto chce, może znaleźć pracę w handlu z uwagi na to, że potencjalni pracodawcy nie mają zbyt wysokich wymagań odnośnie swych przyszłych pracowników. Najistotniejsze są tu takie cechy jak: łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi, otwartość, czy też skłonność do częstych podróży. Jeśli pracodawca szuka przedstawiciela handlowego, wymaga od kandydatów dodatkowo posiadania prawa jazdy kategorii B. Nawet jeśli kandydat na handlowca nie ma doświadczenia, pracodawca jest w stanie zapewnić mu bezpłatne szkolenia tematyczne – w zakresie autoprezentacji, komunikacji czy też wykorzystywania technik sprzedaży.
Przy rekrutacji na stanowiska kierownicze, pracodawcy zapraszają na rozmowy wyłącznie osoby mające minimum średnie wykształcenie, najlepiej mogące pochwalić się doświadczeniem w handlu lub w obsłudze klienta. Skuteczne w działaniu, obeznane z podstawą technik sprzedaży i negocjacji. Wyniki dotychczasowej kariery zawodowej są tu bardzo istotne, obok wymaganych cech osobowościowych.
M.M. – bankowynet.pl
źródło: Ciszewski PR