15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościGPW ze spadkami czy bez?

GPW ze spadkami czy bez?

GPW ze spadkami czy bez?W najbliższych kilku dniach spółki notowane na giełdzie będą publikować raporty, obejmujące uzyskane przez nie wyniki kwartalne. Z zapowiedzi ekspertów można wnioskować, że będą one najlepsze od początku kryzysu, co pomoże inwestorom w uniknięciu korekty na giełdzie. W obecnym tygodniu pierwsze trzy spółki z grupy WIG20 – TVN, Telekomunikacja Polska i PKN Orlen, zaprezentują swoje wyniki za trzeci kwartał. Prognozy analityków są bardzo obiecujące. Twierdzą oni, że dla spółek z WIG20 trzeci kwartał był zdecydowanie najlepszy od ponad dwóch lat. Dzięki temu firmy pokażą dobrą dynamikę wzrostu zysków w porównaniu do poprzedniego roku.
Sezon publikacji wyników kwartalnych najprawdopodobniej zdominują banki, które już w pierwszym półroczu 2010 roku pokazały, że najgorszy okres kryzysu jest już dla nich wspomnieniem. Komisja Nadzoru Finansowego szacuje, że banki w całym bieżącym roku wykażą zysk około 10 miliardów złotych wobec 8,6 miliarda złotych przed rokiem. Oznacza to wzrost zysków o 16% w ciągu 12 miesięcy. Dosyć dobre wyniki powinny stać się udziałem spółek z branży budowlanej, bowiem firmy zwiększają swoje inwestycje i mocniej korzystają ze środków unijnych. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku inwestycji infrastrukturalnych.
Lepsze raporty finansowe w stosunku do ubiegłego kwartału powinny przedstawić również spółki paliwowe, co w dużej mierze jest rezultatem zmian wynikających z umocnienia się złotego w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
Analitycy uważają, że wysokie zyski firm notowanych na warszawskiej giełdzie, wskazywane w raportach, powinny zachęcić równocześnie inwestorów do kupowania akcji. Tym samym, być może uda się uniknąć dużych spadków, które spodziewane są na Giełdzie Papierów Wartościowych od dłuższego czasu. W ocenie specjalistów giełdowych całkowite uniknięcie korekty nie będzie możliwe, ale dzięki dobrym nastrojom wynikającym z rezultatów osiągniętych przez spółki, korekta będzie mniejsza.
Według analityków z DM BZ WBK cały czas podtrzymywana jest prognoza dla WIG20 na poziomie 2850 punktów na początek 2011 roku, ale do tego czasu można oczekiwać niewielkiej korekty. Dobrym powodem do chwilowej wyprzedaży akcji przez inwestorów może okazać się decyzja amerykańskiego banku centralnego o poluzowaniu polityki monetarnej.
Jeśli do niej dojdzie, to sytuacja na giełdzie na pewno ulegnie zmianie, bowiem polscy inwestorzy giełdowi pozostają pod przemożnym wpływem tego, co ma miejsce na światowych rynkach finansowych. Decyzja o poluzowaniu polityki monetarnej przez Stany Zjednoczone ma zostać podjęta na początku listopada.
M.M.
bankowynet.pl