15 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościGetin przejmuje Allianz Bank

Getin przejmuje Allianz Bank

Getin przejmuje Allianz BankGetin Holding 18 listopada 2010 roku podpisał umowę dotyczącą nabycia wszystkich akcji Allianz Bank Polska Tym samym przejął działalność tego banku w Polsce. Dzięki podpisanej umowie Grupa GETIN Holding ma nadzieję na umocnienie swojej pozycji na naszym rodzimym rynku finansowym. Z kolei, dla Grupy Allianz Polska ma ona umożliwić skupienie się na swoim podstawowym biznesie, związanym z ubezpieczeniami, funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi oraz dalszy rozwój na polu bancassurance.
Dokładnie w dniu 18 listopada bieżącego roku, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska S.A., które jest właścicielem Allianz Bank Polska S.A. podpisało z GETIN Holding SA umowę, na mocy której GETIN Holding nabędzie 100% akcji w Allianz Bank Polska S.A. Umowa ta stanowi gwarancję dalszego wsparcia dla klientów Allianz Banku w Polsce, a jednocześnie zapewnia ona kontynuację jego działań związanych z dotychczas podpisanymi umowami.
Ostateczne sfinalizowanie umowy pomiędzy Getin Holding i Allianz Bank Polska uzależnione jest od tego, czy Komisja Nadzoru Finansowego wyda na to zgodę. Być może będzie jeszcze wymagane uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie akcji banku.
Warto jednoznacznie podkreślić, że zawarta umowa o nabyciu akcji Allianz Banku Polska, nie ma żadnego wpływu na jego funkcjonowanie. Na pewno, więc obsługa klientów będzie realizowana bez żadnych zmian, zarówno w placówkach banku, jak i takimi kanałami komunikacji jak infolinia czy Internet. Dodatkowo, wszystkie umowy zawarte z Allianz Bankiem kontynuowane będą na warunkach panujących dotychczas w tej placówce. Zmianie nie ulegną regulaminy produktów bankowych, jak również tabele opłat i prowizji.
Obie strony zapewniają, że po uzyskaniu zgody od KNF, operacja przejęcia przebiegnie płynnie, a podpisany dokument stworzy obu firmom oraz ich pracownikom całkowicie nowe możliwości rozwoju. Allianz Bank Polska S.A. funkcjonuje w naszym kraju już od dwóch lat. W tym czasie otworzył 58 placówek bankowych w całej Polsce i zatrudnił ponad 650 pracowników. Jest on bankiem koncentrującym się głównie na klientach detalicznych. W swojej ofercie posiada konta, kredyty gotówkowe, hipoteki, karty kredytowe oraz inne bankowe produkty, mające charakter detaliczny. Bank w chwili obecnej obsługuje aż 73 000 klientów, a jego suma bilansowa na koniec czerwca tego roku wynosiła 1 034,5 mln zł.
Wedle zapisów umowy, łączna cena nabycia przez Getin Holding akcji Allianz Banku została określona, jako wartość kapitału własnego banku pomniejszona o uzgodnione przez strony pozycje. Na dzień 30 czerwca 2010 roku wartość kapitału własnego banku wynosiła 258,2 mln zł, a suma uzgodnionych przez strony odliczeń wynosiłaby na ten dzień 118,2 mln zł, co oznacza, że na wskazany dzień cena nabycia Banku Allianz wynosiłaby 140 mln zł.
M.M.
bankowynet.pl