23.2 C
Warszawa
sobota, 25 maja, 2024
Strona głównaAktualnościGdzie założyć lokatę na 6%w skali roku?

Gdzie założyć lokatę na 6%w skali roku?

lokata_6_procPiąta z kolei obniżka głównych stóp procentowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej, działającej przy Narodowym Banku Polskim, jest bardzo dobrą informacją dla kredytobiorców. Ich zobowiązania kredytowe będą oprocentowane na niższym poziomie, niż dotychczas. Łącznie, od września 2012 roku kredytobiorcy zaciągający kredyty hipoteczne w złotówkach mogli zaoszczędzić dzięki decyzjom RPP nawet kilkaset złotych na miesięcznej racie kredytowej.

Niemniej jednak, poluzowanie polityki pieniężnej przez RPP i marcowa decyzja o piątej obniżce stóp procentowych, tym razem o 50 punktów bazowych, jest ciosem dla depozytów bankowych. Osoby oszczędzające na bezpiecznych lokatach terminowych wkrótce będą miały poważne problemy z tym, aby znaleźć ofertę z oprocentowaniem w skali roku ponad 6%. Dziś rzeczywiście niewiele banków oferuje takie oprocentowanie.

Serwis finansowy Bankier.pl podaje ranking najlepszych lokat bankowych, na których można zarobić więcej niż 6% w skali roku. Jeszcze rok – dwa lata temu takich ofert było całe mnóstwo. Dziś trzeba zwykle spełnić wiele warunków dodatkowych, aby takie oprocentowanie na lokacie terminowej stało się udziałem klienta banku.

Najlepszą lokatę na rynku oferuje dziś GetinOnline, z oprocentowaniem nominalnym 10% w skali roku. Jest to lokata trzymiesięczna, która maksymalnie może opiewać na 5 000 zł. Klient może otworzyć do dwóch lokat tego typu, ale warunkiem jest otwarcie Konta Perfekcyjnego w GetinOnline oraz zdecydowanie się na kartę debetową. Klient będzie mógł założyć lokatę na 10% w skali roku, jeśli zadeklaruje wpływy na rachunek w wysokości co najmniej 1000 zł miesięcznie, przez kolejnych 30 miesięcy. Będzie musiał również wykonywać kartą debetową co najmniej 2 transakcje bezgotówkowe w miesiącu.

Nieco mniej, bo 7% w skali roku na Lokacie na Dzień Dobry oferuje Toyota Bank. Jest to lokata jednodniowa, na którą klient musi wpłacić dokładnie 5 000 zł. Oferta dostępna jest dla klientów Toyota Banku, posiadających konto w tej instytucji finansowej. Klient może maksymalnie założyć 3 lokaty na 7%, a depozyt nie odnawia się w sposób automatyczny.

Lokaty oprocentowane powyżej 6% w skali roku oferuje SK Bank. Jest to bank spółdzielczy, w ofercie którego znajdziemy eLokatę24. Zakłada się ją w trybie online, a bank nie wymaga otwarcia konta osobistego. Jeśli klient zdecyduje się na lokatę na 6 miesięcy, uzyska oprocentowanie rzędu 6,1% w skali roku. Dla depozytów na 13 miesięcy oprocentowanie wynosi 6,3%. Niestety, SK Bank w trakcie trwania umowy depozytowej ma możliwość obniżenia oprocentowania.